Ekonomisi Pandemiden Etkilenmeyen Yok

  • Arşiv

Koronavirüs salgını başta gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler olmak üzere modern dünyada sağlıktan eğitime, ekonomiden sosyal hayata kadar daha önce eşi benzeri görülmemiş büyük bir krize yol açtı. Bunun ilk sonuçlarını yavaş yavaş görmeye başladık. OECD ülkelerinin açıklanan 2020 yılı ikinci çeyrek GSYH verilerinde Çin dışında hiçbir ülkenin büyüme patikasına geçemediği anlaşılıyor.

İç sayfalarımızda detaylı bir şekilde okuyabileceğiniz “Pandemi ve Dünya Ekonomisindeki İlk Sonuçları” haberinde belirtildiği gibi OECD ülke ekonomilerinde küçülme ortalama yüzde 10’un üzerinde gerçekleşirken G20 ülkelerinin 16’sında ikinci çeyrek küçülmesi yüzde 7 ile yüzde 25 arasında gerçekleşmiş. Ülkemiz ekonomisinin de yüzde 11 küçülerek bu süreçten olumsuz etkilendiğini biliyoruz.

Fakat ekonomimizin çarklarını, temel yaşam gereksinimleri noktasında hiçbir sıkıntıya yol açmadan bugüne kadar döndürmeyi başardığımızı söyleyebiliriz. Bu süreçte toplumun tüm kesimleri olarak birlik ve beraberlik içinde ve fedakarca temel görevlerimizi aksatmadan yerine getirdik.

Bizler, sanayiciler olarak da her zaman için zorluklarla mücadele edebilme ve rüzgarı tersine çevirme yeteneğinde olduğumuzu bu dönemde de gösterdik. Bu bağlamda son altı yedi aydır takdire şayan bir başarı gösterdiğimizi ifade etmek istiyorum. En zorlu koşullarda bile fabrikalarımız çalıştı. Tedarik zincirlerinde hiçbir aksama olmadı. Bu başarıyla adeta birçok ülkeye örnek olduğumuzu da söyleyebilirim. Ve böylece sanayinin ve sanayicinin ekonomi için zor günlerin dostu olduğunu bir kez daha kanıtladık…

İSO olarak tabii bu zorlu süreçte sanayicilerimize birçok yönden rehber olmayı sürdürüyoruz. Bugüne kadar birçok konu ve konukla, bilgi ve mevzuat ihtiyaçlarına çözüm ürettiğimiz sanayicimiz için geçen ay çok önemli bir konuda daha eğitim serisine başladık. “İSO Sürdürülebilirlik Günleri” adını verdiğimiz bu eğitim seminerleri ile sanayi firmalarının sektörel sürdürülebilirlik önceliklerini ortaya çıkarmayı ve onları her hafta bir konu ve konuk ile buluşturmayı hedefliyoruz.

İstanbul Sanayi Odası olarak, sanayimizle ilgili konuları, Bakanlıklarımızla düzenli aralıklarla ve karşılıklı görüşme ve diyalog yöntemiyle ele almaya büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda ekim ayı meclis toplantımıza da Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ı konuk ederek, ayrıntılarını iç sayfalarımızda okuyacağınız “Pandemi Döneminde Ekonomi ve İhracata İvme Kazandırmak Hedeflenirken Sanayimize Yönelik Risklere ve Fırsatlara Odaklanmak” gündemimizle ilgili çok yararlı bir toplantı gerçekleştirdik.

Geçen ay, çeyrek asır önce ulvi bir amaç için kurduğumuz ve bu süreyi başarılarla dolu bir şekilde geçiren İstanbul Sanayi Odası Vakfımızın Mütevelli Heyet toplantısını gerçekleştirdik. Vakfımızın çalışmalarına büyük bir heyecan ve şevkle destek veren tüm üyelerimize buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Mütevelli Heyet üyelerimizden aldığımız güven ve destekle, heyecanımızı hiç kaybetmeden gençlerimize destek olmaya ve ortak geleceğimize katkı yapmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha belirtmek istiyorum.

97 yıldır her Ekim ayının sonunda millet olarak güzel bir heyecan yaşıyoruz. Bu heyecanımızın kaynağı; milli iradenin ve halkın yönetime katılımının önünü açan Cumhuriyetimizdir. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı