< Previous128 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında UNILEVER ÜLKER U nilever, 1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Unie ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluştu. Unilever, Türkiye’deki ilk yatırımını 1952 yılında gerçekleştirdi ve ilk yatırım olarak İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Sana fabrikası kurdu. Unilever Türkiye’de gıda, ev bakım ürünleri ve kişisel bakım ürünleri sektörlerinde birçok markayı bünyesinde barındırarak faaliyetlerini yürütüyor. Dünya çapında 148 bin çalışanıyla Unilever, 190 ülkede 400’ün üzerinde markası ve dünyanın dört bir yanında binlerce hissedarı olan yüzde 100 halka açık statüsüne sahip. Mustafa Seçkin’in yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdüğü Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Bitkisel Gıda Ürünleri Sanayii meslek komitesi grubunda faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca, Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş. İSO 500 sıralamasında 26’ıncı sırada bulunuyor. T ürkiye’nin köklü markalarından Ülker’in geçmişi 1944 yılına kadar uzanıyor. Merhum Sabri Ülker ve Asım Ülker kardeşler tarafından Eminönü Nohutçu Han’da temeli atılan Ülker Bisküvi, Başta Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya Cumhuriyetleri olmak üzere Avrupa, Afrika ve Amerika’da birçok ülkeye ürün ihraç eden bir marka olarak, Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. Başlangıç yıllarında bisküviyle anılan Ülker, 1970 yılından itibaren çikolatalı ürünler, gofret ve çikolata, 1990’dan itibaren kek, süt, bitkisel yağ ve 2000’li yıllarda ise mutfak ürünleri, içecek gibi farklı alanlardaki ürünleri envanterini geliştirdi. Günümüzde Ülker ana markası altında faaliyet yürüten yüzlerce markayı tüketiciyle buluşturuyor. Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Kakaolu, Şekerli Ürünler ve İçecekler Sanayii meslek grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ahmet Bal sürdürüyor. Ayrıca Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan İbrahim Taşkın İSO Meclis Üyesi olarak görevini sürdürüyor.SANAYİ BİNALARININ ÇATILARINA GES UYGULAMALARI İSTANBUL ENERJİ’DENE nerji üretimi ve yönetimi, aydınlatma proje uygulamaları ve akaryakıt yönetimi olmak üzere üç ana faaliyet alanı bulunan İstanbul Enerji, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 60 yıldır faaliyet gösteren iştiraklerinden biri. Anahtar teslim güneş enerjisi sistemleri (GES)’nin projelendirilmesi kurulumu ve yönetimi, çöp gazından enerji üretimi sağlanan biyokütle enerji santrali (BES) kurulumu ve işletmesi, SECAP proje yönetimi ve enerji yatırım danışmanlığı, elektrikli araç şarj istasyonları kurulumu, toptan & perakende akaryakıt tedariği, gemi akaryakıt atıkları ayrıştırma ve geri kazanım faaliyetleri, mimari alanların, yol, park & bahçelerin aydınlatma projeleri, faaliyet alanları çerçevesinde sunduğu hizmetlerdir. Ulusal ve küresel eylem planlarının oluşturulduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını %55 oranında azaltma ve 2050 yılında ise karbon nötr olma hedefidoğrultusunda projeler uygulayan İstanbul Enerji, kentlerde yeşil enerji dönüşümü, yeşil endüstri ve enerji verimliliği konularında hizmet vermektedir. İstanbul Enerji ayrıca, özel kamu alanına verdiği hizmetler yanında yenilenebilir enerji yatırımları başta olmak üzere özel sektöre de enerji santraller kurma konularında anahtar teslim çözümler sunmaktadır. HER ÇATI BİR GÜN GES OLACAK Enerji maliyetlerindeki artış, endüstriyel tesisleri maliyetleri düşürecek çözüm arayışına yönlendirmektedir. Güneş enerjisinden elektrik üretmenin daha karlı olduğu bu dönemde devlet teşviklerindeki iyileştirmeler de sanayi tesislerinin çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurulumuna yönelik talebi artırmaktadır. Kendi enerjisini üreten bina yaklaşımı modeliyle proje uygulamaları gerçekleştiren İstanbul Enerji, sanayi topluluklarına enerji yatırımları ve yönetimi konularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. “Her Çatı Bir Gün GES Olacak” mottosu ve alanında deneyimli uzman mühendis kadrosuyla çatı keşfi yapmakta, anahtar teslim GES uygulama çözümleri sunmaktadır. İstanbul Enerji, GES projelerinin tasarımı aşamasında, uygulama yapılacak çatının keşif işlemini yapmakta ve bina özelinde proje sunumu iletmektedir. Yüksek verim, düşük maliyet standardında uygulanan GES projelerinin sonraki aşamasında güneş panellerinin uzaktan izleme sistemi ile takibi yapılarak maksimum fayda sağlanmaktadır. İstanbul Enerji’nin endüstriyel sektörde, özellikle çatı GES’ler konusunda 10 MW’a yakın deneyimi bulunmaktadır. Başta siteler olmak üzere, konutlarda da GES uygulamaları yapan İstanbul Enerji yaşam siteleri, rezidanslar AVM ler gibi kurumsal binalarda da enerji dönüşümü uygulamalarında deneyimleri bulunmaktadır. YEŞİL ENERJi DÖNÜŞÜMÜNDE “KURUMSAL ENERJİ YÖNETIM OFİSLERİ” Yenilenebilir enerji kaynaklarının dönüşümüyle elde edilen enerji yönetim modeline artan ilgi, endüstriyel tesislerdeki sürdürülebilir yöntemlerin uygulanmasına yönelik projelerin gündeme gelmesine olanak sağlamıştır. Küresel ölçekte büyüyen enerji arzının, 2015 Paris İklim Sözleşmesi ve Türkiye’de 2021 yılında yasalaşarak uygulamaya alınan Avrupa Yeşil Mutabakatı öncülüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması amacıyla faaliyetlerini yürütmektedir. İstanbul Enerji, sanayi tesislerinin çatılarına güneş enerjisi sistemlerinin kurulumunun yanı sıra, sürdürülebilir ve stratejik bir enerji yönetim sisteminin yönetim sistemleriyle entegrasyonu adına sistem alt yapıları oluşturmaktadır. Endüstriyel tesislerde “Enerji Yönetim Ofisi” açılışları gerçekleştirerek, sistematik bir enerji yönetim mekanizmasının yaygınlaşmasına olanak sağlamaktadır. Enerji Yönetim Ofisleri işletmelerde somut olarak, enerji tüketim planlamalarının yapılması, enerji dönüşüm planlaması, enerji kimlik belgesi uygulaması, enerji tasarrufu ve verimliliği uygulamaları, Enerji Yönetim Sistemi ISO 50001 kurulması ve sürdürülmesi ve binalarda başta GES’ler olmak üzere enerji yatırımlarının projelendirilmesi ve yürütülmesi çalışmalarını organize etmektedir. SANAYİ KURULUŞLARINDA “SÜRDÜRÜLEBİLİR İKLİM ENERJİ EYLEM PLANI (SECAP)” UYGULAMALARI İstanbul Enerji, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Enerji Verimliliği Etüt Proje ve Danışmanlık Hizmetleri konusunda yetkilendirmiş bir firmadır. Sürdürülebilir İklim Enerji Eylem Planı standartlarında uygulamaya alınan “Enerji Yönetim Ofisleri”nde iklim değişikliğinin çevresel faktörleri, karbon salımının azaltılması ve enerji verimliliğinin yanı sıra yeşil bina uygulamasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. İstanbul Enerji tarafından uygulanan; enerji verimliliğini arttıran, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri uygulamaları gerçekleştiren, ısı ve enerji kaybını en aza indirerek doğal ışıktan maksimum verim sağlayan yeşil bina uygulamaları yeşil dönüşüm sürecinde etkili bir adımdır. İstanbul Enerji, 2022 yılı başlarında başta İstanbul’daki ilçe belediyeler olmak üzere yerel yönetimlerde SECAP proje uygulamalarına başlamıştır. Yüksel Yalçın İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü BU BİR İLANDIR.KAPAK İSO 70 Yaşında 132 MAYIS 2022İSO SANAYİ 133 BAŞKANLAR VE MECLİS BAŞKANLARI 70 yıl önce kurulan İstanbul Sanayi Odası, pek çok yöneticiye ev sahipliği yaptı. Türkiye ekonomisine yön veren İstanbul Sanayi Odası’na bugüne kadar 15 yönetim kurulu başkanı 15 de Meclis Başkanı seçildi. Yıllar itibarıyla İSO’nun Meclis ve yönetim kurulu başkanlarının tam listesini sizin için bir araya getirdik. 70 YILDA KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?134 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında İSO Yönetim Kurulu Başkanları Yönetim Kurulu Başkanı HÜSNÜ YAMAN 1952 1955 Yönetim Kurulu Başkanı KAZIM ARIN 1955 1956 Yönetim Kurulu Başkanı RAİF DİNÇKÖK 1956 1960 Geçici Komite Başkanı VEHBİ KOÇ 1960 Yönetim Kurulu Başkanı HÜSEYİN BAŞARIR 1960 1961 Yönetim Kurulu Başkanı DR. NÜZHET TEKÜL 1961 1963 Yönetim Kurulu Başkanı ŞABAN ÇAVUŞOĞLU 1979 1981 Yönetim Kurulu Başkanı NURULLAH GEZGİN 1981 1989 Yönetim Kurulu Başkanı MEMDUH HACIOĞLU 1989 1993 Yönetim Kurulu Başkanı FAZIL ZOBU 1963 1970 Yönetim Kurulu Başkanı ERTUĞRUL SOYSAL 1970 1973 Yönetim Kurulu Başkanı NURULLAH GEZGİN 1973 1979 Yönetim Kurulu Başkanı HÜSAMETTİN KAVİ 1993 2001 Yönetim Kurulu Başkanı C. TANIL KÜÇÜK 2001 2013 Yönetim Kurulu Başkanı ERDAL BAHÇIVAN 2013 -B irleşmiş Milletler (BM) tarafından iklim değişikliği kapsamında 2016 yılında yürürlüğe giren Paris Anlaşmasının ardından, Avrupa Birliği (AB) iklim değişikliği nedeniyle Kasım 2019 tarihinde Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM)’yi yayınladı. AB’nin yayınladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile çevre ve sürdürülebilirlik konularında somut adımlar atılması hedefleniyor. 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarının sıfırlanması, ekonomik büyümenin kaynak kullanımından ayrılması gibi maddelerin bulunduğu mutabakat kapsamında, Avrupa Birliği gelecek nesil ticaretin kurallarını yeniden konumlandırıyor. Global ticarette yeşil dönüşümün başladığını anlatan Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, şunları söyledi: “Dünyada ticaret artık, sadece maddi unsurlar kapsamında değil; çevresel, sosyal, kültürel konular kapsamında da değerlendiriliyor. Bu noktada, ticaretten sanayiye, ulaşımdan enerjiye, tarımdan biyoçeşitliliğe kadar her alanda yeşil dönüşüm hedefleniyor. Aynı zamanda, bu konularda sadece devletlerin değil, şirketlerin de elini taşın altına koymaları gerekiyor. Türkiye olarak, 2021 yılındaki ihracatımızda %41 oranı ile AB ülkeleri ilk sırada yer alıyor. Avrupa Yeşil Mutabakatından, üye ülkelerin dışında, AB ile ekonomik ve ticari ilişkileri olan ülkelerin de etkileneceği belirtiliyor. Ülkemizin Turquality danışmanlığında lider firması olarak bizler, sanayide ve ticarette yeşil dönüşüme rehberlik etmek için Progreen markamız ile çalışmalarımıza hız vereceğiz.” dedi. ELDE ETTİĞİMİZ TECRÜBELER TOPLAMI 250 YILI BULDU Progroup Uluslararası Danışmanlık firması, 2003 yılında kurulduğu tarihten itibaren, birçok alandaki danışmanlığının yanında, ülkemizin devlet destekli ilk markalaşma programı olan “Turquality” ile Türk markalarının dünyaya açılmasına rehberlik etmeye devam ediyor. Yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Progroup Başkanı Dr. Salim Çam, şunları kaydetti: “Çalışanlarımıza, hizmet verdiğimiz firmalara, Türk markalarına ve ekosistemine değer katan, Devlet Eski Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen gibi Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan, global ölçekte birçok başarıya imza atan bir şirketiz. Progroup Turquality İş Modelimiz ile bugüne kadar 60’a yakın firmanın Turquality kapsamına girmesini sağladık. 40’ı aşkın Türk firmasının Turquality kapsamına girmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 35 kişilik uzman ve danışman ekibimizle ve yüzlerce firmaya verdiğimiz hizmetimizle, bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeler toplamı ve yaşam miktarının 250 yılı bulduğu belirtebiliriz. Şirketimizin temel değerleri, “sevgi” ve “doğa” üzerinedir. Yaptığımız tüm çalışmalarda, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız ile bu değerler çerçevesinde hareket ediyoruz.” diye konuştu. İŞLETMEDEKİ MEVCUT DURUMA, TURQUALITY’NİN SAĞLADIĞI DEĞER ARTIŞI Karlılığın artışına katkısı: %14 İhracat artışına katkısı: %15 Verimlilik artışına katkısı: %17 Marka bilinirliğine katkısı: %7 İç piyasa artışına katkısı: %10 Yeni ürün geliştirmeye katkısı: %12 Müşteri memnuniyet seviyesi: %97 İsraf ve maliyetleri azaltmaya katkısı: %14 Dr. Salim ÇAM Progroup Uluslararası Danışmanlık PROGREEN, SANAYİDE YEŞİL DÖNÜŞÜME REHBERLİK EDECEK BU BİR İLANDIR.Next >