< Previous118 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında DOĞTAŞ KELEBEK ELİT ÇİKOLATA C umhuriyet tarihinin en köklü sanayi kuruluşlarından biri olan Kelebek Mobilya, 1935 yılında uçak kanatları için kontrplak üretmek amacıyla kuruldu. 1986 yılına kadar İstanbul Haliç’te Kelebek markası ile kontrplak üreten firma, 1978’de konusunda uzman grupları ile teknik iş birliği yaparak Düzce’de kurduğu modüler mobilya fabrikasını, Avrupa’nın en modern ve büyük tesislerinden biri olarak işletmeye açtı. Kelebek Mobilya, halen Düzce’de yer alan 186 bin metrekarelik bir sahada, 40 bin metrekarelik kapalı alanda ileri teknolojileri kullanarak; mobilya, mutfak, banyo, oturma grupları ve özel ahşap donanımların üretimini sürdürüyor. Doğtaş, 2012 yılında Kelebek Mobilya’yı bünyesine katarak, mobilya pazarında faaliyetlerini çeşitlendirdi. Birleşme sonrası Doğtaş Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. unvanıyla tek şirket çatısı altında; Doğtaş, Kelebek Mobilya, Kelebek Mutfak&Banyo, Lova markaları ve projeli işler departmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Davut Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Doğtaş Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyesi olarak faaliyetlerini İSO Ev Mobilyaları Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak sürdürüyor. Ayrıca Doğtaş Kelebek, İSO 500 sıralamasında 358’inci sırada yer alıyor. E lit Çikolata, Meyveli Şeker ve Karamela Fabrikası adı altında İstanbul’da 1924 yılında kurulan Elit Çikolata ve Şekerleme A.Ş., 1957 yılına kadar İstanbul’un Eminönü ilçesinde bulunan fabrikasında üretimini gerçekleştirdi. 1994 yılında ilk ihracatını Avusturya’ya gerçekleştiren Elit Çikolata, 2017 yılına gelindiğinde ise ihracat ağını 70’in üzerine çıkarma başarısı gösterdi. 2024 yılında 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanan Elit Çikolata, ilk yıllarda imalat grubunda üretim yaparken, zamanla perakende ürünlerini de portföyüne ekledi ve bugün Elit Çikolata, çikolata kaplı draje çeşitlerinden madlen çikolatalara, spesiyal çikolatalardan tablet çikolatalara kadar çikolatanın hemen her çeşidinden oluşan geniş ürün yelpazesiyle, dünyanın birçok ülkesindeki çikolata severlere ürün sunuyor. C. Tanıl Küçük’ün Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Elit Çikolata ve Şekerleme A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Şekerli Ürünler ve İçecekler Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca C. Tanıl Küçük İSO Meclis Onur Üyesidir.120 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında GÜVEN BOYA İSTANBUL KRAFT İ sviçreli Grup ve Atalar Müessesesi tarafından 1942 yılında İstanbul Dolapdere/Taksim adresinde faaliyetine başlayan Güven Boya, sektörde kumaş imalatı yapan amillerinin boya ve apre işlemlerini yaparak faaliyetlerini sürdürüyor. 1980 yılında Tekmen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Tekoğlu tarafından satın alındı ve Tekmen Grup çatısı altında faaliyetini yürütmeye başladı. 1987 tarihinde Sefaköy/ Küçükçekmece adresinde yeni yapılan tesislerine taşınarak, yeni üretim tesisine taşınan, Güven Boya tesisini modernleştirmiş oldu. 2012 yılında dokuma tesislerini de kurarak unvanı Güven Boya Apre ve Dokuma Fabrikaları A.Ş. olarak sektöre hizmetlerini sürdürüyor. Tahsin Tekoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Güven Boya Apre ve Dokuma Fabrikaları A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Tekstil Terbiye, Boya, Baskı Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca Güven Boya, İSO tarafından 11 Aralık 2002 tarihinde 50’nci kuruluş yıldönümüne ve 31 Mayıs 2012 tarihinde 60’ıncı kuruluş yıldönümüne özel plaket aldı. İ stanbul Kraft 1937 yılında endüstriyel torba ihtiyacının karşılanması için kurulan İstanbul Kraft, 1976 yılına gelindiğinde, Yozgat Kraft olarak yurt dışındaki gurbetçi Türk işçilerinin katkıları ve ortaklığıyla bir üretim fabrikası daha kurdu. Kurulu kapasitesi yıllık 55 milyon iken, yapılan yeni ilave yatırımlarla torba üretim kapasitesi 1992 yılında 100 milyon adet ve 1998 yılında ise 150 milyon adete çıkaran İstanbul Kraft, endüstriyel torba imalatı olarak, çimento, kireç, yapı kimyasalları, maden, kimya ve gıda endüstrisine hizmet veriyor. Bilal Şahin’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü İstanbul Kraft Torba Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor.’’ Ticari Gayrimenkullerinizi, alım, satım, kiralama ve iş geliştirme süreçlerinizi uzman ellere, eğitimli, profesyonel kişilere teslim edin ’’ ’’ TİCARİ GAYRİMENKULDE ÇÖZÜM BENDE ’’ Hakkımda; 1973 İstanbul doğumluyum. 1 oğlum var. İşletme ve Emlak yönetimi mezunu olup 13 yıl Turkcell’ de çeşitli kanallarda Kurumsal satış, müşteri yönetimi ve yöneticilik yaptım. 10 yıldır Remax’ da Ticari gayrimenkul danışmanı olarak çalışmaktayım. 3 yıldır Türkiye genelinde marka bağımsız Uluslararası Ticari Gayrimenkul lisanslı 115 üyesi bulunan TİGA ( Ticari Gayrimenkul Platformu ) ‘ da yönetim kurulunda bulunmaktayım. Amacım; Muhtemelen sıkıcı ve zor geçmesi beklenen, tatsız sürprizlerle dolu satış ve kiralama sürecini, sorunsuz bir şekilde noktalamak ve sadece bir gayrimenkulünüz için değil ömür boyu gayrimenkul danışmanınız olmaktır. Birlikte çalışabilmek ve tanışmak dileğiyle. Saygılarımla. Bir sonraki sayıda satılık-kiralık mülkünüzü bu sayfada görmek ister misiniz? 10. YILKENDİR VE KETEN KONBAŞ AMBALAJ İ stanbul’dan Muratzade Mehmed Bey, Mühendis Ahmet Asım Bey, Mühendis Şevket Bey, Kazım Bey, Mecit İbo Bey, Gördesli Abdullah Nuri Bey, İbrahim Bey, M. Nihat Halizof Bey, Ankara’dan Mühendis Cemal Bey, İzmir’den Mühendis Aziz Bey’ler toplanarak bir cam fabrikası kurmak üzere 1933 yılında devlete müracaat ettiler. Fakat, bu teklifleri, cam fabrikası kurma görevi İş Bankası’na verilmiş olduğundan, reddedilmiş ve kendilerinden başka bir alanda yatırım yapmaları tavsiyesi verilmesi üzerine, yönetim kurulu uzun incelemelerden sonra bir kendir fabrikası kurmaya karar verdi. Kendir ve Keten Sanayi Türk A.Ş.’nin ilk yönetim kurulu başkanı olan Kazım Arın aynı zamanda 1952 yılında kurulan İSO’nuın da ilk yönetim kurulu başkanıdır. Kendir ve Keten kurulduğu andan itibaren hem ekonomiye hem istihdama büyük önem vererek, binlerce işçisini emekli edip, ev almak isteyen işçilerine faizsiz avans verip, ev sahibi olmalarını sağladı. Şirket bugün de orak ipi, halat, kendir ve keten ipliği alanlarında faaliyet yürütüyor. Adnan Çelebi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Kendir ve Keten Sanayi Türk A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana, İSO üyesi olarak, İSO İplik Sanayii meslek komitesi grubunda faaliyetlerini sürdürüyor. K onbaş Ambalaj Sanayi A.Ş. 1952 yılında İstanbul’da Türkiye’nin ilk meşrubat sanayicilerinden olan Hüseyin Başarır tarafından meşrubat sanayi için taçlı kapsül üretmek amacı ile kuruldu. Kurulduğu 1952 yılından beri Türkiye’nin önde gelen taçlı kapsül üreticilerinden biri olan Konbaş Ambalaj, yapmış olduğu yeni yatırımlarla üretim tesisini modern “Şişe Kapsül Fabrikası” haline getirdi. Şirket yılda 3 milyar adedin üzerinde taçlı kapsül üretim kapasitesine sahip. Konbaş Ambalaj, meşrubat, bira, madensuyu ve meyve suyu şişeleri için üretim gerçekleştiriyor. Haldun Başarır’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Konbaş Ambalaj, 1952 yılının Aralık ayından bu yana İSO üyesi olarak, İSO Metal Ev ve İşyeri Gereçleri Sanayii meslek komitesi grubunda faaliyet gösteriyor. 122 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında KENDİR VE KETEN 124 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 Yaşında MOBİL OİL TÜRK A.Ş. SANTA FARMA A merikan petrol ve gaz şirketi olan Exxon Mobil Corporation bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Mobil Oil Türk A.Ş. enerji, gıda ve içecek, kağıt, demir-çelik, taş ocağı, çimento, inşaat ve madencilik, otomotiv gibi birçok sektörün tedarikçisi olarak endüstriyel yağlama sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor. Exxon Mobil 1999 yılında Exxon ve Mobil şirketlerinin birleşmesi sonucunda kurulmuş olup başlıca markaları plastik, sentetik kauçuk ve diğer kimyasal ürünler üreten Exxon, Mobil, Esso ve ExxonMobil Chemical’dır. Mobil’in Türkiye’deki faaliyetleri 1900’lü yılların başına, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Firma olarak 117 yıldır Türkiye’de faaliyet göstererek ülkemizde kurulan ilk madeni yağ ve akaryakıt firması olma unvanını taşıyor. Mobil, Türkiye’de ilk kez gaz lambaları dağıtarak gaz yağlarının satışını gerçekleştirdi. Bakkallarda tenekelerde satılan benzinin tehlikesi dolayısı ile yer altı tanklarında depolanmasını ve el pompaları ile araçlara ve işyerlerine teslimini ülkemize tanıttı. Birincisi Taksim’de olmak üzere Türkiye’de ilk benzin istasyonunu kuran şirket, Türkiye’de havacılıkla ilgili ilk uçuşların akaryakıt ikmallerini de gerçekleştirdi. Buna benzer birçok ilke imza atarak Türkiye’de sektörün gelişiminde önemli bir rol oynadı. Hüsnü Münci Bilgiç’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Mobil Oil Türk A.Ş. 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İstanbul Sanayi Odası (İSO) üyesi olarak, İSO Temel ve Muhtelif Kimya Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. T ürkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 78’inci yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı ile sektöre ilk adımını attı. Santa Laboratuvarı ile birleşmesi sonucunda büyüme sürecini başlattı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kolektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, toz ilaçlar, tablet ve draje ilaçlar, pomat ilaçlar, süppozituar ilaçlar, ampul, lyofilize ilaçlar ve şurup ilaçlar alanında faaliyetlerini yürütürken, lisans altında önde gelen çok uluslu kuruluşların ilaçlarını da Türkiye’de üretiyor. Eczacılığa ilişkin tıbbi ilaçlarının yanı sıra 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteren Santa Farma, 2010 yılından beri Küresel İlkeler Sözleşmesi inisiyatifinde yer alıyor. Erol Kiresepi’nin yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdüğü Santa Farma, 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olarak, şirket yetkilisi Sami Kiresepi’nin Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı olduğu İSO İlaç, Tıbbi Cihaz ve Araç-Gereç Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş. olarak İSO 500 sıralamasında 438’inci sırada yer alıyor.TEKTA DERİ ŞİŞECAM İ SO’ya kaydını 1952 yılının Mayıs ayında gerçekleştirerek faaliyetlerine başlayan Tekta Deri, İSO Örme Kumaş Sanayii meslek komitesi grubunda yer alıyor. İstanbul, Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi Prof. Muammer Aksoy Caddesi’nde bulunan TEKTA, 1994 yılında sanayici iş insanı Munir Çağlar tarafından yüzde 100 hissesi aktifi ve pasifi ile devralındı ve o tarihten bu yana Munir Çağlar şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyor. Ana faaliyet alanı deri sanayi üzerine olduğu için firma ismine deri ve tekstil başlıklarını da ekleyen şirket, günümüzde de yine deri faaliyetini sürdürüyor. M ustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle 1935 yılında Türkiye İş Bankası tarafından kurulan Şişecam, 85 yılı aşan geçmişiyle Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından biri. Türkiye’nin temel cam ürünleri gereksinimini karşılamak üzere kurulan Şişecam, günümüzde, camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında faaliyetlerini yürütüyor. Şişecam, bugün dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetlerini 22 bin çalışanıyla sürdürüyor. Şirket, 150’yi aşkın ülkedeki satışlarıyla dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. bugün ana faaliyet alanlarının yanı sıra maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında da öncü bir rol üstleniyor. Prof. Dr. Ahmet Kırman’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğü Şişecam, 1952 yılının Mayıs ayından bu yana İSO üyesi olup, şirket yetkilisi Emre İğdirsel’in Meslek Komitesi Başkanı olduğu İSO Cam ve Cam Ürünleri Sanayii meslek komitesi grubunda yer alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. İSO 500 18’inci sırada yer alıyor. KAPAK İSO 70 Yaşında 126 MAYIS 2022 KAPAK İSO 70 YaşındaNext >