< PreviousMECLİS 28 KASIM 2022Milli Eğitim Bakanı (MEB) Mahmut Özer, mesleki eğitimin canlandırılmasına yönelik olarak İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile yaptıkları iş birliği nedeniyle İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür etti. Birlikte yürümekten gurur duyduklarını söyleyen MEB Bakanı Özer, “Mesleki eğitimde sanayi sektörünün tüm süreçlerinin ele alınması kapsamında, Başkan Erdal Bey’in sunduğu geri bildirimler çok kıymetli oldu. İş birliğimiz sayesinde mesleki eğitimde çok ciddi yenilenmeler yaşandı” dedi. MEB-İSO İŞ BİRLİĞİ SAYESİNDE MESLEKİ EĞİTİMDE CİDDİ YENİLENMELER YAŞANDI Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: İ stanbul Sanayi Odası (İSO) Ekim ayı Meclis toplantısı 26 Ekim 2022 tarihinde Odakule Fazıl Zobu Meclis salonunda yapıldı. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın başkanlığında ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen İSO Meclisi’nin ana gündem maddesi “Yönetim Kurulumuzun 2018-2022 Faaliyet Dönemine ve Etkinliklerine Bir Bakış” oldu. Meclis toplantısına Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın da katıldığı Meclis Toplantısında MEB Bakanı Mahmut Özer, özellikle mesleki eğitimin canlandırılmasına yönelik olarak İSO ile yaptıkları iş birliği nedeniyle İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür etti. Birlikte yürümekten gurur duyduklarını söyleyen MEB Bakanı Özer, “Mesleki eğitimin yeniden canlandırılması konusunda üç yıl öncesinde Sayın İSO Başkanımız Erdal Bahçıvan ve İTO Başkanımızla yaptığımız toplantıları İSO SANAYİ 2930 KASIM 2022 hatırladım. O dönem mesleki eğitime ölü muamelesi yapılıyordu. Mesleki eğitimde sanayi sektörünün tüm süreçlerinin ele alınması kapsamında, Başkan Erdal Beyin sunduğu geri bildirimler çok kıymetli oldu. İş birliğimiz sayesinde mesleki eğitimde çok ciddi yenilenme oldu” dedi. “İŞ BİRLİĞİ MEKANİZMASININ DEVREYE SOKULMASI BAŞARININ ANA TEMELİ OLDU” Özellikle 28 Şubat sürecinden sonra katsayı uygulamasının 2012’de kaldırılmasına rağmen istenen performansın sergilenmesinde problemlerin olduğunu belirten Özer, özellikle Mesleki Teknik Anadolu Liseleri’yle ilgili sektörün tüm süreçlerde yer aldığı bir iş birliği mekanizmasının devreye sokulması başarının ana temelini oluşturduğunu bildirdi. Sürecin iyileştirilmesiyle ilgili yapılan hamlelerle ilgili İSO başkanının ve çalışma ekibinin sunmuş olduğu geri beslemelerin kendileri için çok kıymetli olduğunu anlatan Özer, elde edilen cesaretle sürece girildikten sonra Mesleki Teknik Anadolu Liseleri’nde çok ciddi ivmelenmelerin ortaya çıktığını kaydetti. Özer, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle akademik olarak başarılı öğrencilerin meslek liselerini seçmeleri, mesleki eğitimdeki üretim kapasitesinin artması, mesleki eğitimdeki AR-GE çalışmalarının yaygınlaşması yapılan iş birliğinin bir sonucu olarak görebiliriz. Artık meslek liselerinde patent, faydalı model marka ve tasarım tescili ve ticarileşmesiyle ilgili hamlelerin olduğu bir dönem yaşanıyor. Üç ay önce İSO’nun hamiliğindeki meslek liselerimizin ihracat TIR’ını yurt dışına uğurladık. Üç-dört yıl gibi kısa bir süre içinde ‘ne olacak bu meslek liselerinin hali!’ derken, kararlı bir şekilde sahadaki problemleri adım adım çözdük. Artık meslek liseleri, patent ve faydalı model, marka ve tasarım tescili alan, yurt dışına ihracat yapan ve en başarılı öğrencilerin giderek kümelendiği bir lise türüne dönüştü.” Elde edilen tüm başarıların Türkiye’nin 81 iline yaygınlaşan güzel örneklikler teşkil ettiğini anlatan Özer, bugünlere gelmede İSO ile yapılan iş birliğinin çok önemli katkılarının olduğunu ifade etti. “BEŞERİ SERMAYENİN NİTELİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ” En başarılı öğrencilerin kümelendiği, doluluk oranlarının, Fikri Mülkiyet Hakları ve patent başvurularının arttığı bir dönemi yaşadıklarını anlatan Özer, hep birlikte yurt dışına ihracat tırı uğurladıklarını hatırlattı. Mesleki eğitimde atılan adımlarla, 2021 yılı Aralık ayı sonunda 159 bin olan usta ve çırak sayısının şu anda 910 bine ulaştığı bilgisini veren Özer, “Mesleki eğitime yönelik iş birliğimiz sonrası gelinen durum için kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Birlikte yol yürümekten gurur duydum. Bundan sonra da beşeri sermayemizin niteliğini artırma, eğitimle ilgili kronik olduğu söylenen bütün problemleri çözmek için sizlerle birlikte çalışacağız” diye konuştu. 32 KASIM 2022 MECLİS İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan yaptığı gündem konuşmasında, Oda seçimlerinin camia için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Sergiledikleri birlik, beraberlik ve dayanışma anlayışıyla yakaladıkları sinerji ve ortak heyecanla İSO’nun, 70 yıllık marka değeriyle uyumlu, örnek ve daha güçlü bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Bahçıvan, “İSO, bundan sonra da yarınlara güvenle ve umutla uzanacak, sanayimize ve ülkemize katkılarını artırarak sürdürecek” dedi. KATKILARINI ARTIRARAK SÜRDÜRECEK İSO, 70 YILLIK MARKA DEĞERİYLE SANAYİYE VE ÜLKEMİZE İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: İ stanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Meclis gündemine dair konuşmasının başında 29 Ekim Cumartesi kutlanacak olan Cumhuriyet Bayramı’na atıfta bulunarak, bunun sadece bir kutlama olmadığını, bizlere yurdu ve bağımsızlığımızı armağan edenlere gösterdiğimiz bir vefa ve şükran örneği olduğunu belirtti. Bu inanç eşliğinde herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Bahçıvan, “Gelecek yıl 100’üncü yılını büyük bir coşku ve görkemli törenlerle kutlayacağımız Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum” dedi. Oda seçimlerinin gerçekleştirilmesine çok az bir zaman kaldığını söyleyen Bahçıvan, 2 Kasım Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezi’nde Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimlerinin, 8 Kasım Salı günü Odakule’de Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve TOBB Delegeleri seçimlerinin ve son olarak 10 Kasım Perşembe günü de Odakule’de Meslek Komitesi Başkanları ve Yardımcıları seçimlerinin gerçekleştirileceğini hatırlattı. İSO Başkanı Bahçıvan, “Seçimlerin camiamız için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni İSO SANAYİ3334 KASIM 2022 ediyorum. Odamızın seçim takvimini göz önünde bulundurarak, Oda seçimlerinden önceki bu son Meclis toplantımızı, tamamlanmak üzere olan görev dönemimize dair bir genel değerlendirme yapmaya ayırdık. Ana gündem maddemizi de ‘Yönetim Kurulumuzun 2018-2022 Faaliyet Dönemine ve Etkinliklerine Bir Bakış’ olarak belirledik” diye konuştu. Konuşmasında tüm faaliyet ve başarıları Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri ve tüm çalışanlar ile birlikte el birliğiyle, iş birliğinin güzel bir örneğini sergileyerek ortaya koyduklarını vurgulayan İSO Başkanı Bahçıvan, “Sergilediğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma anlayışıyla yakaladığımız sinerji, yarattığımız ortak heyecan ile İSO, geçtiğimiz aylarda çok sayıda etkinlikle kutladığımız yetmiş yıllık marka değeriyle uyumlu, örnek ve daha güçlü bir sivil toplum kuruluşu oldu. Ne mutlu bizlere! Bunu hep birlikte başarmış olmanın huzurunu ve gururunu yaşıyoruz. Şundan herkes emin olmalı: Ülke kalkınması için elini taşın altına koyan sanayicilerimiz her şeyin en iyisine layıktır ve bundan sonra da öyle olmaya devam edecek. İSO’nun bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yarınlara güvenle ve umutla uzanacağından, sanayimize ve ülkemize katkılarını artırarak sürdüreceğinden hiç şüphe duymuyorum” dedi. “ÜLKE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR MESLEKİ EĞİTİM HAREKETİNE İMZA ATTIK” MEB ve İSO iş birliği çerçevesinde yürütülen Mesleki Eğitim İşbirliği Projesi’yle ülke tarihinde daha önce görülmemiş bir mesleki eğitim hareketine imza attıklarını söyleyen Bahçıvan, İstanbul’da 35 okulla başlayan projenin; eklenen yeni meslek liseleri, güzel sanatlar liseleri, kaynakçılık mükemmeliyet merkezleri, özel eğitim meslek okulları ve mesleki eğitim merkezleriyle birlikte bugün 75 okulu içeren büyük bir operasyonel ölçeğe ulaştığını anlattı. Bu okulları çeşitli sektörlerdeki meclis ve meslek komitesi üyeleri ve sanayicilerle birlikte yönetip, geliştirdiklerini kaydeden Bahçıvan, “Okullarımıza olan ilginin giderek artıyor olması bizleri gelecek için daha da fazla ümitlendiriyor. Bu ümit eşliğinde eğitim konusundaki çabalarımıza değinmeye devam edecek olursam; Avrupa Birliği’nden fonlanan Erasmus Hareketlilik Projemiz ile okullarımızdaki öğretmen ve öğrencileri Avrupa’da staja ve iş başı eğitimine gönderiyoruz. Düzenlediğimiz yönetici geliştirme programları ile okullarımızın yönetim kadrolarını güncel bilgi ve becerilerle donatıyoruz” diye konuştu. 2018-2022 faaliyet yılları içerisinde sürdürülebilirlik konusunda gerçekleştirilen çalışmalara da değinen İSO Başkanı Bahçıvan, özetle şunları söyledi: “Öncelikle, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımıza stratejik yönlendirmeyi yapmak üzere sanayicilerimizin, akademisyenlerin, kamu ve STK temsilcilerinin katılımıyla ‘İSO Sürdürülebilirlik Platformunu’ hayata geçirdik. Yine bu kapsamda, sürdürülebilirlik konusuna verdiğimiz özel önemin bir ifadesi olarak organizasyon yapımızda ‘İSO Sürdürülebilirlik ve Koordinasyon Şubesini’ kurduk. 10 temel sektörümüz için; sürdürülebilirlik önceliklerini ortaya çıkaran, performans kriterlerini belirleyen, sektörel bazlı risk ve fırsatlar için yol gösterici olan ve firmaların öz değerlendirmelerini yapabilecekleri rehberler, yol haritaları hazırladık. Döngüsel ekonomi, kaynak verimliliği, sürdürülebilirlik, temiz üretim gibi AB Yeşil Mutabakatı’nın hedef olarak belirlediği konularda, firmalarımızı bilinçlendirmek ve onlara yol göstermek amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD M eclis toplantısı İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından açıldı. Okyay, toplantıda gündeme ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Büyüme için ülke ekonomisinin lokomotifi olmalıyız. Sadece ülkelerin büyüme oranlarının veya şirketlerin kar marjlarının konuşulmadığı bir geleceğe doğru yol alıyoruz. Şimdi iş dünyasının gündeminde yeşil dönüşüm, sürdürülebilirlik, enerji güvenliği gibi konular var. Ancak, çok konuşulan şeyler bazen ruhundan uzaklaşabiliyor. Bu tuzağa düşmemek lazım. Artık konuşmaktan çok eyleme geçme zamanı. İklim değişikliğine karşı gerçek mücadele, sadece söz değil eylem de gerektiriyor. Bilindiği gibi 2020-2021 yıllarında pandeminin yıkıcı etkisiyle hepimiz sarsıldık. Zorlu iki yılın ardından, 2022’ye girerken dünyanın dört bir yanındaki insanlar, biraz nefes alacağımız konusunda umutluydu. Ancak öyle olmadı. Pandeminin yarattığı olumsuz etkilerden sıyrılmaya çalışan dünyaya ikinci şok, Rusya’dan geldi. Hemen yanı başımızda sayılabilecek bir coğrafyada anlamsız bir savaş patlak verdi. Savaşın etkisi, sıkılaştırıcı politikalar ve jeopolitik sürtüşmeler, küresel ticaret üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ediyor. İşte bu noktada sanayi sektörüne büyük iş düşüyor. Biz dün olduğu gibi bugün de yarın da sanayinin, ülke ekonomimiz için kilit önemde olduğunu söylemeye devam edeceğiz. Çünkü Türkiye, ancak sanayimiz büyürse istikrarlı bir şekilde büyüyüp gelişebilir.” İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay: İSO SANAYİ 35 Türkiye) ortaklığında ‘Döngüsel Ekonomi ve Kaynak Verimliliği Platformu Projesi’ni hayata geçirdik.” “COVID-19 NEDENİYLE TÜM GÖRÜŞMELER ELEKTRONİK ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ” Covid-19 salgınının hayatımızda birçok şeyin değiştiği bir dönem olarak hafızalarımızda yer ettiğini ifade eden Bahçıvan, bu dönemde tüm görüşmelerin büyük ölçüde elektronik ortamda gerçekleştirdiklerini söyledi. Fiziki görüşmeleri özlemelerine rağmen, online toplantıların önemli bir kolaylık ve pratiklik sağladığını bildiren Bahçıvan, “Bu kapsamda, pandemi döneminde elektronik ortama taşıdığımız eğitimler üyelerimizden çok büyük ilgi gördü” dedi. İSO Akademi altında, kurumsal gelişimden kişisel gelişime kadar geniş yelpazede düzenlenen bine yakın seminer, eğitim ve mini MBA programları ile yaklaşık 180 bin katılımcıya ulaştıklarını kaydeden Bahçıvan, artık başlı başına bir marka haline gelen İSO Akademi’yi, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Yönetim Sistemi standardı ile belgelendirdiklerini vurguladı. Dünyada yaşanan ekonomik rekabetin 36 KASIM 2022 MECLİS gün geçtikçe daha zorlu bir hale geldiğini bu acımasız mücadele ortamında yüksek katma değerli ve rekabetçi bir üretim yapısına sahip olunması gerektiğini ifade eden Bahçıvan, “İşte böyle bir üretim yapısı için yenilikçilik ve girişimcilik hayati bir öneme sahip. Bu anlayıştan hareketle, şirketlerimize, dijitalleşme yolculuklarında yardımcı olan, danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren İSO Dijital Dönüşüm Ofisini İstanbul Kalkınma Ajansımızın desteği ile hayata geçirdik. Dijitalleşme konusunda bir adım daha ileri giderek, bu konuda yeni teknolojilerin geliştirilmesini destekleyen MIND4MACHINES projemizi başlattık. Avrupa Birliği’nin Ufuk Avrupa programından fonlanan, sekiz Avrupa ülkesinden 11 ortağımızın yer aldığı ve Türkiye’nin ilk kez Ufuk Avrupa programında koordinatör olduğu bu projemizle dijitalleşme alanında teknoloji geliştiren KOBİ’lerimizi maddi olarak destekliyoruz” diye konuştu. “GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNE KATKIDA BULUNDUK” Bahçıvan, İstanbul Kalkınma Ajansımızın desteğiyle hayata geçirilen İSO KOZA Girişim Hızlandırma Projesi’yle 2015 yılından bu yana “girişimcilikten sanayiciliğe” vizyonuyla desteklenen girişimcilik ekosistemine yeni bir katkıda bulunduklarını söyledi. Şirketlerin yenilikçi ve rekabetçi ürün geliştirme sürecinde tasarımın taşıdığı önemden hareketle, İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi’ni de bu dönemde hayata geçirdiklerini anlatan Bahçıvan, şöyle konuştu: “Avrupa Birliği fonları ile gerçekleştirilen ve geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla açılışını yaptığımız merkez; gelişmiş prototipleme ekipmanları, kullanıcı deneyimi ve sanal gerçeklik laboratuvarları ve tasarım danışmanlığı ile şirketlerimize entegre bir hizmet sunarken, üniversite-sanayi iş birliğini de sağlayarak ilimizde tasarım ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunacak. Benzer şekilde, yine Avrupa Birliği fonları ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Projemizi tamamlayarak bu amaçla oluşturduğumuz merkezimizi de sanayicilerimizin hizmetine sunduk. İlk aşamada metal sektörüyle başlayacak olan, yakın zamanda diğer iş kollarını da kapsayacak olan merkezimiz, İSO güvencesi ile çalışanların mesleki yeterliliklerini belgeleyerek sanayimizin faaliyetlerini güven içinde gerçekleştirmesine yardımcı olacak. Gerek Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezimiz gerekse Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezimiz Odamızda ilk defa yüzde 100 İSO sahipliğinde iki şirket olarak sanayimize hizmet verecek.” “İŞ BİRLİĞİNİ KURUMSAL BİR ANLAYIŞ OLARAK BENİMSEDİK” Bahçıvan, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak dünyada yükselen bir değer olan iş birliğini kurumsal bir anlayış olarak benimsediklerini ve bütün çalışmalarında iş birliği kültürüne önem verdiklerini söyledi. Bu iş birliği anlayışı ve kültürünün bir gereği olarak da çalışma dönemimiz boyunca tüm sektörel derneklerin ve STK’larla yakın ilişki içerisinde olduklarını kaydeden Bahçıvan, çalışmalarda sürekli iletişim halinde bulunduklarını bildirdi. Sadece İstanbul’un değil, bütün Türkiye’nin sanayi potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmenin gerektiğine inandıklarını kaydeden Bahçıvan, “Bu inancımız doğrultusunda, odalar arasındaki dayanışmanın artması için çalışmalarımızı bu dönemde de sürdürdük. Her ne kadar pandemi seyahatlerimizi kısıtlasa da Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kastamonu illerimizi yerinde ziyaret ederek; Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı Odamızda ağırlayarak yeni iş birliklerinin arayışı içinde olduk. Bu çalışmalarımızın somut bir sonucu olarak, Gaziantep ve İstanbul sanayisinin birbirinden ürün ve ham madde teminini sağlayan ve iki odanın iş birliği ile hazırlanan “Sanayiden Sanayiye” platformunu elektronik ortamda hayata geçirmiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.Next >