< Previous38 KASIM 2022 MECLİS H er türlü zorluğa rağmen çok çalıştık, elimizden geleni yaptık ancak sanayinin sorunlarının büyümesinin önüne geçemedik. Sanayinin sıkıntıları ne yazık ki daha da büyüyor ve bu büyüme çerçevesinde dünyada rekabetçi olabilmek gittikçe de zorlaşıyor. Ticari savaşların çok hızlı bir şekilde önümüzde büyüdüğünü görüyoruz. Biz sanayiciler yatırımlarımızı uzun vadede gerçekleştirmek için bir planlamaya ihtiyacımız var. Türkiye’de yapılan finansal yönetimlerde sanayiciler olarak bizlerin de söz sahibi olması gerekiyor. Finans konusunda şirketlerimizin muhakkak rekabetçi hale gelmesi lazım. Ayrıca nitelikli insan yetiştirme konusu da çok önemli. Bu konuyu çözemezsek sanayinin sürdürülebilir olması kesinlikle daha da zorlaşacak. İSO Yönetim Kurulu’nun sanayinin sorunlarını çözmek için pek çok çalışmalar yaptığını biliyoruz. Ancak bir gerçek de var ki biz meclis üyelerinin de daha katılımcı olması gerekiyor. “Nitelikli insan yetiştirme konusunu çözmeliyiz” İSO Meclis Üyesi Fikret Kaya: M eclis Üyeliği, komite üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptığım İSO’da 23 yıldır aralıksız görev aldım. İstanbul Sanayi Odası gerçekten bir okul ve kültür merkezidir. Kendi adıma bu kurumdan çok şey öğrendim, çok tecrübe edindim ve bu kuramda gördüğüm, öğrendiğim şeyleri sektör paydaşlarıyla paylaşmak üzere ciddi bir çaba sarf ettim. Bu çatı altında sizleri tanıdım ve geçmiş dönemlerde çok değerli dostluklar edindim. Birçok güzelliği dostlarımla paylaşma şansına sahip oldum. Bunu her zaman yaşamımın çok önemli bir kıymeti ve zenginliği olduğunu da müşahede etim. Önümüzdeki günlerde Odamız komite, meclis, yönetim kurulu organ seçimleri olacak. Eminim ki bu süreçte aday yarışmaları, tatlı çekişmeler olacak ki bu da çok doğal. Maalesef yıllardır üzülerek görüyorum ki seçilmek için büyük çaba ve gayret sarf eden bazı arkadaşlar meclis toplantılarımıza katılımda aynı çaba ve gayreti göstermiyorlar. En azından temennim, gelecek dönem için yarışacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundururlar. İSO Meclis Üyesi Fahir Gök: “İSO, bir okul ve kültür merkezidir” “İSO’nun birbirinden değerli çalışanlarına hizmetleri için şükranlarımı arz ediyorum” İ ş dünyamızın sorunlarını ve ihtiyaçlarını hem kamuoyuyla hem de resmi ve özel kurumlarla paylaşmaya gayret ettim. Bunları en üst seviyelerde dile getirmeye, onlara taşımaya çalıştım. İSO meclis üyeliğiyle eş zamanlı olarak gerçekleşen İKV ve DEİK başkanlık dönemlerimde bilhassa Avrupa Birliği ile ilgili konularda veya diğer ülkeler nezdinde oluşan konularda sanayimizin sorunlarını, haklarını korumaya gayret ettim. Bu görevler tamamlandı ve şimdi de İSO’daki vazifelerin sonuna geldim ve bu andan itibaren de bir başka alanda hizmet vermek durumundayım. Bu vesileyle birlikte olduğumuz dönem zarfında emeklerine şahit olduğum ki biraz önce aktarıldı, başta meclis başkanımız, yönetim kurulu başkanımız, kıymetli yönetim kurulu üyeleri olmak üzere meclisteki siz tüm arkadaşlarıma ve tabii ki İstanbul Sanayi Odası’nın birbirinden değerli çalışanlarına hizmetlerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum. İSO Meclis Üyesi Ömer Cihad Vardan:advertorialepal EPAL Euro paletlerinin uzun hizmet ömrü, ekolojik ve ekonomik kaynaklardan tasarruf sağlar Uluslararası bir dernek olan Avrupa Palet Birliği [European Pallet Association e.V. (EPAL)], EPAL Euro palet değişim havuzunu düzenler. EPAL Euro paletleri, Avrupa'daki sanayi ve ticaret tedarik zincirlerinin temelini oluşturur. EPAL markası, lojistikte kalite, güvenlik ve sürdürülebilirliği temsil eder. Şu anda dolaşımda olan yaklaşık 625 milyon EPAL Euro paleti ve yaklaşık 20 milyon EPAL Gitterbox (Telli Kasa) ile EPAL Euro palet değişim havuzu; dünyanın en büyük açık palet değişim havuzudur. 1.500'den fazla EPAL lisansı sahibi, dünya çapında EPAL Euro paletlerini ve diğer EPAL yük taşıyıcılarını üretir ve onarır. EPAL herhangi bir ekonomik kâr hedefi peşinde koşmaz. 1991 yılında değiştirilebilir Euro paletler için uluslararası bir dernek olarak kurulan EPAL, şu anda 30'dan fazla ülkede Ulusal Komiteler ve Temsilciler ile aktif çalışıyor. EPAL'in faaliyetlerinin odak noktası, uluslararası EPAL Euro palet değişim havuzunun organizasyonu ve EPAL Euro paletleri, EPAL Gitterbox (Telli Kasa) ve diğer EPAL yük taşıyıcılarının üretim ve onarımının kalite güvencesidir. Yeniden kullanım, değişim, onarım ve geri dönüşüm ilkelerine sahip EPAL Euro palet değişim havuzu, otuz yılı aşkın süredir sürdürülebilir döngüsel ekonominin başlıca örneği olmuştur. Ahşaptan yapılan EPAL Euro paletler, iklim korumasına önemli bir katkı sağlar. CO2 depolar, israfı önlerler ve yeniden kullanım, değişim, onarım ve geri dönüşüm yoluyla endüstri, ticaret ve lojistikteki kullanıcıların karbon ayak izi olan CO2 dengesini iyileştirir. EPAL EURO PALETLERİNİN uzun hizmet ömrü, ekolojik ve ekonomik kaynaklardan tasarruf sağlar ve bu nedenle işleyen bir döngüsel ekonominin temelidir. EPAL tamir lisansı olan şirketlerde hasarlı EPAL Euro paletlerinin profesyonel onarımı ayrıca servis ömrünü uzatır ve EPAL Euro paletlerinin daha uzun yıllar kullanılmasını sağlar. Kalite, değiştirilebilirlik ve kolay onarımı, EPAL Euro paletlerinin temel özellikleri ve aynı zamanda uzun bir servis ömrü için ön koşullardır. EPAL HAKKINDA www.epalturkiye.com40 KASIM 2022 MECLİS Y önetim Kurulu’na, Meclis Başkanlık Divanı’na çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle son komiteler, hatta içlerinden aile ve kurumsallaşma komitesi, çok önemli işler başardılar ve Türk sanayisinin gelişimi için çokça katkıda bulundular. Tabii komitelerin eleştirdiğim boyutları da var. Komiteler kendi aralarında toplanıp bir araya geliyorlar. Hâlbuki komitelerin sanayiye, bütün herkese katkı sağlayacak bir manifestosu olması gerekiyor. Mutlaka bütün komitelerin bir çıktı sonucunu paylaşması lazım. Çünkü çalışmaların soncunun ne olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Sadece bizde kalmamalı diye düşünüyorum. Yeni dönemde bu çıktı sonucuna önem verilmesini bekliyorum. Meclis üye sayısının aratacağını biliyorum. 120’lerden 130 üye sayısına ulaşılacak. Hepimiz tecrübelerimizi ve öğrendiklerimizi anlatmak zorundayız. Sadece buradaki duruş ve davranışlarımızla değil, sanayideki, kendi içimizdeki görüşlerimizi de paylaşmalıyız. “Tecrübelerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşmalıyız” İSO Meclis Üyesi Ender Yılmaz: B aşkanımıza ve Yönetim Kurulu’na çalışmalarından dolayı samimiyetle teşekkür ederim. Kişi başı gayri safi milli hasılada bazen geriliyor bazen de ilerliyoruz. Belirli bir delta p aralığımız var. Tam 300 senedir bu aralıkta dolaşıyoruz! Farklı gruplar, farklı ideolojiler, farklı insanlardan oluşun pek çok kişi gelip geçti. Ancak 300 senedir dünya ekonomisinden 0,7 ile 1,3 arasında pay almanın dışına hiç çıkamadık. Biz neyi yanlış yapıyoruz diye düşünmeliyiz. Eleştiri kültürü olmayan toplumlar hiçbir yere gidemiyor. Eleştirinin küfür gibi algılandığı, hakaret gibi algılandığı toplumlar hiçbir yere varamıyor. Benim de ortağı olduğum Japonya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri, yaptıkları bir işi ertesi günü eleştirmeye başlıyor. Amaçları daha iyisini yakalayabilmek ve bunu da başarıyorlar. Hedefimiz nedir diye düşünmeliyiz. Herhangi bir işin başarıya ulaşması için hedefin net olması ve bütün kuvvetlerin de o hedefe yönelik olarak hareket etmesi gerekir. İSO Meclis Üyesi Adnan Dalgakıran: “Bir işin başarılı olabilmesi için hedefin net olması gerekir” “Teknolojiyle büyümeliyiz” K üresel pazarın anahtarı markalaşmadan geçiyor. Kantar Grup’un 2022 yılında çıkarmış olduğu global pazardaki markalar listesinde ne yazık ki yine ilk 100 şirket arasında Türkiye’nin herhangi bir markası yok. Özellikle top 10’da bulunanlar daha çok teknoloji şirketlerinden oluşuyor. Yükselişe geçenler kısmında da ya gerçekten markalaşmış ya da teknolojiyle kendisini beslemiş şirketler yer alıyor. Aynı şekilde 100 bin dolar ve altında olan ama bu eşiğe doğru gelen şirketlerde de yine ya teknolojiyi ya da global markadaki kaliteyi görüyoruz. Bizim de bu ölçeği yakalamamız gerekiyor. Amerika’nın gayri safi yurt içi hasılasına bakıldığında son beş yılda pandeminin baz etkisi dışarı atıldığında, yüzde 2,5-3 büyüdüğünü izleyebiliriz. Fakat Nazdaq teknoloji hisselerine baktığınızda sadece bir yılda yüzde 75, 85, 90 büyüdüğünü görüyoruz. Demek ki bizim bir şekilde sanayimizi teknolojiye entegre etmemiz ve teknolojiyle büyümemiz gerekiyor. İSO Meclis Üyesi Burcu Kösem:İSO SANAYİ 41 H epimiz başka başka şirketlerden, başka başka sektörlerin temsilcisi olarak İstanbul Sanayi Odası’na geldik. Bugüne kadar kaç tane resen karar aldık, kim bilir? Yönetimi ne kadar çok çalıştırmak zorunda kaldık bilmiyorum. Ama bu arada şunu söyleyeyim: Yönetimimiz gerçekten bu konularda bizim sektörümüzle ilgili aldığımız tüm kararlara gerçekten müthiş pozitif bir tepki verdi ve gereğini her dönemde de yaptı. Teşekkür ederim… S iyasi arenada öğrendiğim söylemi sizinle paylaşmak istiyorum: Siyaset adam kazanma sanatıdır. Gerçekten siyasette bu söylem kullanılır ama ben bulunduğum dönem içinde İstanbul Sanayi Odası’nda birçok dost kazandım. Bu dostlar da bizim için büyük bir birikim, büyük bir şans oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu dostlukların devam ederek katlanacağına inanıyorum. İSO Meclis Üyesi Ömer Karadeniz: İSO Meclis Üyesi Mehmet Umur: “İSO Yönetimi sorunlarımıza karşı her dönem gereğini yaptı” “İSO’da kazandığım dostlar büyük bir birikim büyük bir şans oldu” “Sanayicimiz çeklerin vadesi konusunda yardım bekliyor” “İhracat hedefimiz artarak devam ediyor” B ilindiği gibi iç piyasada işlerin dönmesi için, çekle ticaret yapılıyor. Bir sanayicimizin aldığı çeklerin vadesini üç aya düşürmüşler. Bu vadelerle de piyasanın dönemediğini söylüyor. Vadelerin altı aydan üç aya çekildiğini belirtiyor. Bu konuda sanayicimiz yardım bekliyor. S on dört yıllık dönem ve sonrasında yaşadıklarımız olağanüstü bir dönemdi. Hepimiz kabul ediyoruz. Son derece zorluklar içeren, belki de yüz yılda bir yaşanabilecek bir uluslararası felaketi de içine alan bir dönem yaşadık. Allah’a çok şükür ki hem sanayimiz hem ihracatımız bu dönemi ayakta durarak, dimdik çalışarak, üreterek ve ihracatını da hiç kesintisiz bir şekilde devam ettirerek bitirdi. 2021’de Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. İnşallah bu sene hedefi ve hedefin üzerinde bir ihracatı yakalayacağız. İSO Meclis Üyesi İbrahim Aydoğan: İSO Meclis Üyesi İsmail Gülle:42 KASIM 2022 MECLİS V asatlıktan kurtulmak için vasat eğitimden kurtulmak gerekiyor. Meslek liseleri, meslek lisesi öğretmeniyim, meslek liselerinin içindeyim. Basın yayınla ilgili okullarda konferans veriyor, değişik konuşmalar yapıyoruz. 105 öğrenci var konferans salonunda. Kaçınız matbaacı olacaksınız dedik, üç kişi el kaldırdı. Kaçınız kuryeci olacaksınız dedik, 17 kişi el kaldırdı. Ne yazık ki eğitim durumumuz bu durumda. “Vasat eğitimden kurtulmak gerekiyor” İSO Meclis Üyesi Ramazan Güven: B u dönem birçok arkadaşımın söylediği gibi talihsiz bir dönemdi. Dünyayı kasıp kavuran pandemi süreci hepimizi yakından etkiledi. Ancak sanayiciler bu sorunla mücadeleyi çok iyi bildi. Özellikle ülkemizin kalkınmasında hem üretimin hem de ihracatın büyük bir payı oldu. Ortalama olarak yüzde 5 büyüdüysek, bu büyümenin yüzde 4’ü üretimden ve ihracattan geldi. Meslek liselerinin niteliğinin artmasıyla özlediğimiz duruma geldi. Artık nitelikli eleman konusunda sıkıntılarımız azalmaya başladı. Okullarda hızla düşen öğrenci sayıları eski sayılarını yakaladı ve geçti. Tüm bu çalışmalar için yönetime teşekkür ederim. İ SO mensubu olmak, benim için bir şeref, gurur, onur kaynağı oldu. Acısıyla tatlısıyla İSO çatısı altında çok güzel dostluklar edindim. Bu dönem meclis üyeliği için aday olmayacağım. Amacımız daha genç yeni nesillerin bu kademlerde görev almasını istememdir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını bir Cumhuriyet insanı olarak gönülden kutluyorum. Herkese saygılar, sevgiler diliyorum. İSO Meclis Üyesi Rıdvan Mertöz: İSO Meclis Üyesi Bülent İyiküllah: “Nitelikli eleman sıkıntımız giderek azalıyor” “İSO çatısı altında çok güzel dostluklar edindim” “Hizmetleri için İSO yönetimine teşekkür ederim” İ SO Meclis Başkanımıza ve Yönetim Kurulu’na çalışmalarından ötürü teşekkür ederim. Bu yıl içinde Dokuzuncu Meslek Komitesi Sanayi Odası’nın meslek sektör raporunu sektörümüze sağlamış olmalarından dolayı minnettarım. Ayrıca sekiz yıllık mücadelemiz sonucunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Türkiye hizmet sektör meclisi kuruldu. Meclis başkanlığı da şahsıma tebliğ edildi. 160 bin işletmeyi temsilen yaklaşık 28 milyar dolarlık bir iş hacmini ve 2,8 milyon istihdam sayısını yönetecek bir duruma geldik. Bu konuda teşekkürlerimi Erdal Bey’in şahsında tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma iletmek istiyorum. İSO Meclis Üyesi Hüseyin Bozdağ:Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla… İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi (İSO ETP) iki yıl süren yoğun bir çalışmanın ardından 15 Ekim 2022 tarihinde törenle hizmete açıldı. İleri teknoloji ürünü ekipmanları ve laboratuvarlarıyla sunduğu entegre hizmet açısından Türkiye’de bir ilk olan İSO ETP, Türkiye genelinde örnek gösterilecek bir proje olarak dikkat çekiyor. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Türkiye Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı ile birlikte bürokratlar, akademisyenler, İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı. KAPAK İSO ETP Merkezi 44KASIM 2022İSO SANAYİ45KAPAK İSO ETP Merkezi T ürkiye’nin en büyük ve en güçlü sanayi odası olarak 70 yıllık tarihinde birçok yenilikçi projeyi hayata geçiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) bir kez daha yaratıcı düşünceye öncülük yaparak yeni bir hayali gerçeğe dönüştürdü. İleri teknoloji ürünü ekipmanları ve laboratuvarlarıyla sunduğu entegre hizmet açısından Türkiye’de bir ilk olan ve endüstriyel tasarım, prototipleme ve danışmanlık hizmetleri veren İSO Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi (İSO ETP), düzenlenen törenle hizmete açıldı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Türkiye Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı ile birlikte bürokratlar, akademisyenler, İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı. İSO ETP’nin proje ortakları arasında, başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) yer alıyor. İSO ETP’nin açılışında bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, İSO Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi’nde sanal ve artırılmış gerçeklik laboratuvarlarıyla tasarımların doğruluğunun test edileceğini söyledi. Kullanıcı deneyimi laboratuvarında üretilen prototiplerin nihai kullanıcı ile etkileşimin sağlanmış olacağını anlatan Varank, “Kullanıcıların ihtiyaçlarına, alışkanlıklarına, düşüncelerine, duygularına ve rutinlerine göre prototipler test edilip daha sonra seri üretim aşamasına geçebilecek. Avrupa Birliği ile birlikte desteklediğimiz yaklaşık 80 milyon TL bütçeli İSO Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezi ile endüstriyel tasarım yapmayı kolaylaştıracak çok nitelikli bir altyapıyı şehrimize kazandırmış oluyoruz” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “İSO ETP’de sanal ve artırılmış gerçeklik laboratuvarlarıyla tasarımların doğruluğu test edilecek. Kullanıcı deneyimi laboratuvarında üretilen prototiplerin nihai kullanıcı ile etkileşimi sağlanacak.” 46KASIM 2022ERDAL BAHÇIVAN: “İSO ETP TÜRKİYE GENELİNDE ÖRNEK GÖSTERİLECEK BİR PROJE” Toplantının açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, proje ile amaçlarının İstanbul ve çevresindeki sanayinin tasarım yetkinliklerini geliştirmek, tasarımcılarla sanayi arasında iş birliğini geliştirerek bir endüstriyel tasarım ekosistemi oluşturmak ve bu yolla sanayinin rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. İSO Endüstriyel Tasarım Merkezinin operasyonel hale gelmesi için 2020 yılından bugüne yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Bahçıvan, “Bugün itibarıyla ‘fikirden ürüne’ ve ‘tasarımdan değere’ giden yolda endüstriyel tasarım çalışmalarını sağlayacak bir merkez olarak hayata geçiyoruz. Odamızın 70 yıllık tarihinde ilk defa ekipman alt yapısı ve sunacağı imkanlarla bir bütün oluşturacak entegre bir merkezin açılışını gerçekleştirdik” dedi. İSO ETP’nin Türkiye genelinde fark yaratacak ve örnek gösterilecek projelerden biri olduğunu söyleyen Bahçıvan, İSO ETP’yi 70’inci yılına çok yakışan bir proje olarak gördüklerini ifade etti. İstanbul sanayisinin geleceği adına mümkün olabilen en yüksek katılımla faaliyetlerini sürdürmesini hedeflediklerini kaydeden Bahçıvan, İSO ETP’yi, üniversiteler ve meslek liselerimiz ile bütünleştirmeyi, onlarla endüstriyel tasarım arasında bir köprü ve eğitim birimi haline getirmeyi arzu ettiklerini bildirdi. “ÜRÜNLERİN EKONOMİK DEĞERLERİ YÜKSELECEK” İSO ETP bünyesinde son derece gelişmiş ekipmanlar ve laboratuvarların yer aldığını söyleyen Bahçıvan, “En son teknolojik imkanlarla sunacağımız olanaklar sayesinde ortaya çıkarılacak tasarımların yaratacağı katma değer, ürünlerin ekonomik değerlerini yükseltecek, ihracatımızda da niteliksel bir sıçramaya yol açacak. Ayrıca firmalarımızın ürün geliştirme maliyetlerini düşürecek, ülkemizin rekabet edebilirliğine ve büyümesine önemli katkı sağlayacak. İSO ETP’de sunacağımız prototipleme İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: “İSO ETP, Türkiye genelinde fark yaratacak ve örnek gösterilecek projelerden biri olma özelliği taşıyor. İSO ETP’yi, Oda’mızın 70’inci yılına çok yakışan bir proje olarak görüyoruz.” İSO SANAYİ47Next >