< Previous“Y abancı sermayeli şirketler Türk sanayisini, Türk ekonomisini bir nebze de olsa kullanıyor. Erdal başkanımızın listesinde ilk 10’da dört otomotiv firması bulunuyor. Toyota, Renault, TOFA ve Ford. Tahminimce Doblo çok kârlılık getirmeye başladığı için yurt dışına çıkarıldı. Yabancı sermayeli firmalar, yurt dışında ve Türkiye’de üretim yapıyorsa mümkün olduğu kadar kârlarını minimumda tutuyor. 50 liralık ürününü Türkiye’ye 80 liraya satıp 19 lira da burada gider yazıyorlar. 99 lira gösterip giderini 100 liraya satıyor ve yüzde 1 kâr elde ediyor. Yani yabancı sermayeli şirketlerin bilançolarına bakıldığında hepsi yüzde 1-1,5, en kabadayısı yüzde 2 kâr gösteriyor. Vergiyi az ödüyorlar. Türk ekonomisine güvenmiyor da olabilirler. Biz de böyle davranarak belki ekmeklerine yağ sürüyoruz. Bahanelerini biz üretmiş oluyoruz.” “Yabanc ı sermayeli şirketler Türk ekonomisini kullan ıyor” İSO Meclis Üyesi Koray Yavuz: “G ünümüzde kısa vadeli tahmin yürütebilmek oldukça zor. Doğru sonuçlara varamayabiliyoruz. 2000-2021 yılları arasında ilk 500’ün büyüklüğüne baktığımızda dört kat büyüdüğümüzü görebiliyoruz. Sanayimiz pek çok yaşanan krizlerden başarıyla çıkıyor ve bununla da övünüyor. Ancak uzun vadeli bakışı yani kalkınması engelleniyor. Kısa vadeli çözümlerle yola devam ediyor. Önümüzde dünyayı şekillendiren çok büyük trendler var. Dünya çoklu bloklara doğru gidiyor. Jeopolitik analistlerin ortak mutabakat sağlamaya başladıkları analiz sonuçlarına göre artık iki kutuplu dünya veya çok kutuplu dünya olacak. Bu bölgeselleşme içinde ticaret dünyaları oluşacak. Dönüşümün de 10 yıl gibi bir süre içinde yaşanacağı öngörülüyor. Bu dönüşüm içinde kısa vadeli çözümler üreten bir ülke ve sanayicilerden oluşuyoruz. Ancak kalkınma düzeyimiz oldukça düşük. Büyüyoruz ama kalkınmamız düşük kalıyor. Sebebi ise kısa vadeli çok problem düşünmemizden kaynaklanıyor.” ara İSO Meclis Üyesi Ender Ferruh Arslan: “Büyüyoruz ama kalk ı nmam ız dü şük kal ıyor” “İhracatç ıların dolar ını bankada bozdurma oran ı yüzde 40 oldu” “İ hracatçıların dolarını bankada bozdurduğu oran yüzde 25’di, sonra ise bu oran yüzde 40’a çıktı. 100 bin doların 40 binini bozdurduk diyelim elimizde 60 bin dolar kaldı. Bu para bir ay bankada bekletilip daha sonra, TL’ye dönerek mi bankalar bize verecek? Her sektörün kendine göre özel soruları var. Faaliyet gösterdiğim sektörde ham maddenin yüzde 80’e yakın kısmını ithal ediyoruz. İhtiyacımız olan dövizin bir kısmını serbest piyasadan alıyoruz. Sonuç itibarıyla yüzde 40’ı TL’ye döndükten sonra yüzde 80 için tekrar yüzde 20’lik bir bölümünü bankadan temin etmeliyiz. Dövizi satarken ucuz, alırken pahalıya mal ediyoruz. Böyle bir maliyetle karşı karşıya kalıyoruz. Bu konuyu her sektörün özel durumuna göre uygulanırsa çok daha başarılı olacağına inanıyorum. İhracatımızın yavaşlaması değil, hızlanması ve desteklenmesi anlamında bu konuyu ifade etmek istedim.” İSO Meclis Üyesi Sadettin Kaşıkırık: 78 TEMMUZ 2022 MECLİS“H em ülke hem de küresel olarak ciddi bir tedirginlik dönemi yaşıyoruz. Belki de böyle bir tedirginlik sürecinde olmasak belli konulara belli mevzulara detaylı inmeyeceğiz. Hatta İSO 500’de gözüken kârlılığı bu sebeple daha derinden inceleme ihtiyacı duyuyoruz. Sanayimizin önündeki engellerden en önemlisini sermaye problemi oluşturuyor. Hem bu konuyu hem de AR-GE problemimizi konuşma fırsatı buluyoruz. Devlet politikası olarak dolarizasyona karşı çok ciddi bir savaş açma çalışması içinde olduğumuzu, bununla ilgili belirli adımlar atıldığını gözlemliyorum. Döviz alım belgesiyle başlayan, bahsedilen gelen paraların yüzde 25’i, 40’ı ve 70’i seviyelerinin tekrar korunması, bunu farklı farklı şekillerde algılayabiliriz. En olumlu algılama yöntemi ise bana göre ülkemizdeki dolarizasyon problemini önlemek için hızlı adımlar atılması. Adımlar gerçekten etki eder mi, sonuç getirir mi, getirmez mi ayrı bir konu. Ancak en azından gösterilen çabayı olumlu bir şekilde algılamaya çalışıyorum.” “Dolarizasyona kar şı çok ciddi bir sava ş açma çal ışmas ı var” İSO Meclis Üyesi Özcan Doğu Kaya: “Ü lkemizin en büyük 500 sanayi kuruluşunun tüm verilerde artış grafiği göstermiş olması bizleri elbette mutlu ediyor. Ancak verileri kendi kendimize yapıcı bir şekilde eleştirmeye kalksak yanıltıcı bir yanı yok mu acaba? Ben kendi kendime soruyorum. 2020 ila 2021 yılı arasındaki ortalama döviz kuruna baktığımız zaman sert bir artış olduğunu hepimiz çok net görüyoruz. Bu durum İSO 500 firmalarımızın performansını olduğundan fazla göstermiyor mu? İleri teknoloji ürünlerin ve orta-ileri teknoloji ürünlerin payının gerilediğini görüyoruz. Bu tablonun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” İSO Meclis Üyesi Ömer Karadeniz: “İleri ve orta-ileri teknoloji ürünlerinin pay ı dü şüyor” “Nitelikten ziyade niceli ğin pe şinden giden bir ekonomimiz var” “T ürkiye’de ilk 500 firmasının ortalama büyüklüğü 200 milyar dolar civarında. İkinci 500’de de 30-40 milyar dolar civarında. İkisini toplamı dünyadaki iki büyük kimya şirketi kadar bile değil. Ortada böyle bir realite var. Ayrıca Avrupa, artık kendi üretim üssünü kuruyor. Tutup da çimento üretmeyeceği belli. Orta-yüksek ve yüksek teknoloji kovalanıyor. Şu andaki mevcut yapının ilk 500’ün 1/3 üretimi düşük teknoloji, 1/3 üretimi orta-düşük, 1/3’ü orta-yüksek, yüzde 6-7 ise ileri teknoloji kullanıyor. Demek ki yüksek teknolojide biz bir yere giderken, kaynak yetersizliği var ve rekabet eksikliğimiz bulunuyor. Tabii maliyet yüksekliğimiz de söz konusu… İkinci 500’e de baktığımız zaman yüzde 50’si düşük teknolojiden oluşuyor. AR-GE’ye ayırılan para ise 0,5. İlk 500’ün ayırdığı da 1’in altı. Nitelikten ziyade niceliğin peşinde giden bir ekonomimiz var. Kaynaklarımızı da ona göre şekilleniyor.” İSO Meclis Üyesi Ferdi Erdoğan: İSO SANAYİ 79İ stanbul Sanayi Odası (İSO), meslek lisesi öğrencilerinin çok yönlü yetişmesine ve sanat alanında yeni yeteneklerin keşfedilmesine katkı sunmak amacıyla başlattığı “Meslek Liseliler Sanatla Buluşuyor” projesinin meyvelerini topluyor. İSO’nun Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü (MEİP) kapsamında Meslek Liseliler Sanatla Buluşuyor projesi çerçevesinde meslek lisesi ve güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin resim ve müzik alanında başarılı öğrencilerini ödüllendirmek amacıyla gerçekleştirdiği İSO MESLEK LİSELERİ SANATLA BULUŞUYOR PROJESİNİN ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI yarışma 6 Haziran 2022 tarihinde Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Projeye katılan bin 493 öğrenci arasından jürinin oylarıyla resim ve müzik alanındaki eserleriyle ilk üçe giren öğrencilere ve mentorlarına dizüstü bilgisayar verildi. Projede ilk 20’ye giren resim eserleri İSO Odakule fuaye alanında sergilenmeye başladı. Yine ilk 10’a giren müzik eserleri de öğrenciler tarafından İSO Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda seslendirildi. Resim alanında 80 TEMMUZ 2022İSO SANAYİ 81 ilk 20, müzik alanında ilk 10’a giren MTAL öğrencilerine ve onlara mentorluk yapan Güzel Sanatlar Lisesi (GSL) öğrencilerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Teşekkür Belgesi” düzenlendi. Projeye katılan bin 493 öğrenciye ise “Katılım Belgesi” verildi. Odakule’de, İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ev sahipliğinde gerçekleşen ödül törenine MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve MEB Bakan Danışmanı ve aynı zamanda bu projenin de danışmanlığını yürüten Doç. Dr. Aylin Şengün Taşçı katıldı. İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Akar, Mustafa Tacir ve Vehbi Canpolat’ın da bulunduğu ödül gecesinde müzik ve resim alanında başarılı çalışmalarıyla yarışan çok sayıda öğrenci ve velileri de bulundu. AÇILIŞ KONUŞMASINI İRFAN ÖZHAMARATLI YAPTI Türkiye’nin önde gelen ses sanatçıları İsmail Altunsaray, Melihat Gülses ve Aylin Şengün’ün de sahne alarak öğrencilere moral verdiği ödül töreninin açılış konuşmasını yapan İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, “İSO için meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilerin sanatla buluşmaları önem arz ediyor. Öğrencilerimizin birbirinden öğrenme sürecini deneyimlemeleri, projemizin en önemli kazanımlarını oluşturuyor” dedi. Ödül töreninde bir konuşma yapan İSO Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, “İlk olarak beş Güzel Sanatlar Lisesi ile başladığımız bu yolculuğa bugün İstanbul’daki 11 Güzel Sanatlar Lisesi ile devam ediyoruz. Attığımız her adımla sanatı desteklemenin ve öğrencilerimizi sanatla buluşturabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilerimizin sanatla buluşmaları ve çok yönlü bir şekilde öğrenim almaları bizim için önem arz ediyor. Meslek Liseliler Sanatla Buluşuyor Projemiz ile öğrencilerimizin her hafta bir araya gelerek gerçekleştirdiği atölyelerin akabinde onlarca resim çalışması üretildi ve müzik eseri seslendirildi. Protokol, okullarımızın arasındaki bu etkileşim ve iş birliği ile öğrencilerimizin birbirinden öğrenme sürecini deneyimlemeleri bizler için bu projenin en önemli kazanımlarını oluşturuyor” dedi. ÖZHAMARATLI: “TÜKİYE’NİN İLK VE TEK YAZILIM LİSESİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİK” Özhamaratlı, İSO olarak MEİP kapsamında eğitim çalışmalarını İstanbul’daki 40 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bir Mesleki Eğitim Merkezi, 11 Güzel Sanatlar Lisesi ve 23 Özel Eğitim Meslek Okulu’nda 130’u aşkın İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleriyle birlikte yönettiklerinin altını çizdi. Geçen yıl Türkiye’nin ilk ve tek Yazılım Lisesi’ni hayata geçirdiklerini de kaydeden Özhamaratlı, “Özel Eğitim Meslek Okulları’nı protokolümüz kapsamına alarak bu okullarda okuyan öğrencilerimizin nitelikli staj ile buluşmalarını ve istihdam edilmelerini hedefledik. Beş okulumuzda Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi kurarak sanayimizin ihtiyaç duyduğu aranan elemanları kaliteli eğitimle buluşturmaya gayret gösteriyoruz. Erasmus+ Mesleki Eğitim Hareketliliği Akreditasyonu ile protokol okullarımızdaki öğrenci ve öğretmenlerin, yurt dışında işbaşı eğitimleri ve kurslara katılımlarını sağlıyoruz” diye konuştu. YAZICI: “İSO’NUN EĞİTİME VERDİĞİ DEĞERLİ KATKILAR İÇİN ÇOK MUTLUYUZ” Meslek Liseliler Sanatla Buluşuyor Projesi Ödül Töreni’nde konuşan MEB İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İSO’nun mesleki eğitim iş birliği protokolü sürecinde eğitime verdiği değerli katkılarından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. 82 TEMMUZ 2022İSO SANAYİ 83 Mesleki Eğitim protokolünün imzalanmasından sonra yaşanan Covid-19 pandemisine rağmen, bu alanda tüm paydaşların ortak çalışmasıyla çok büyük başarılar elde ettiklerinin altını çizdi. Mesleki eğitim projesinin, gençlerin heyecanına inanan koca yürekli insanların aynı amaçta birleşince neler yapabileceğinin en güzel örneği olduğuna değindi. Yazıcı, mesleki eğitim projesiyle gençleri bugünün ve yarının becerileriyle donatarak geleceğe umutla bakmalarını sağladığını belirterek, onarı yetiştiren öğretmenlere ve okul müdürlerine teşekkürlerini iletti. Gençlerin okullarında kaliteli eğitim almaları için çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizen Yazıcı, gençleri okulla birleştiren en önemli unsurun sanat olduğuna vurgu yaparak, gençleri sanatla buluşturmaya devam edeceklerini söyledi. ŞENGÜN: “MESLEK LİSESİ VE GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN BİRLİKTELİĞİ ÇOK DEĞERLİ” Törende konuşan Milli Eğitim Bakan Danışmanı Doç. Dr. Aylin Şengün Taşçı da proje hakkında bilgi vererek uzun bir çalışma sürecinin son basamağında olmanın çok büyük heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Bu proje sayesinde meslek lisesi ve güzel sanatlar lisesi öğrencileri arasında çok güzel bir bütünleşme ve dayanışma yaşandığını belirten Taşçı, bu tabloyu görmekten dolayı çok duygulandığının altını çizdi. Meslek lisesi ve güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin birlikteliğinin çok değerli olduğunu ve bunun sonucunda ortaya çok güzel eserler ortaya çıktığına vurgu yaptı. Taşçı, iki ay boyunca yürütülen projeye desteklerinden ötürü, MEB İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya hem de İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’ya her türlü desteklerinden ve gençlere duydukları sevgiden ötürü ayrıca teşekkürlerini iletti. Açılış konuşmalarının ardından tören, meslek lisesi öğrencilerinin canlı performanslarını sergilediği müzik bölümüyle devam etti. İ stanbul Sanayi Odası (İSO) ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ortak Meclis toplantısı, 10 Haziran tarihinde Odakule binası Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Çok sayıda İSO ve ŞUTSO Meclis üyelerinin katıldığı toplantıda iki odanın meclis ve yönetim kurulu başkanları Şanlıurfa’daki yatırım fırsatlarını ele aldı. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek’in yer aldığı toplantıda, ŞUTSO’da alınan bir karar açıklanarak Erdal Bahçıvan’a fahri Şanlıurfa TSO başkanlığı verilmesi istendi. Bu kararı duygulu bir şekilde karşılayan İSO VE ŞUTSO ORTAK MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Bahçıvan, Şanlıurfa TSO üyelerine teşekkür etti. Yapılan açılış konuşmalarının ardından iki oda meclis toplantısı, Şanlıurfa Karacadağ Kalkınma Ajansı Tarafından Şanlıurfa’daki yatırım fırsatları sunumu gerçekleştirmesiyle devam etti. Daha sonra İSO Başkan Yardımcısı Tarladan Markaya Pamuk Çalıştayı ve Raporu konusunda İrfan Özhamaratlı da bir sunum yaptı. Yapılan sunumların ardından İSO ve ŞUTSO Meclis üyeleri de söz alarak iki odanın iş birliğinin nasıl daha fazla geliştirilebileceğine ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı. 84 TEMMUZ 2022İSO SANAYİ 85 ZEYNEP BODUR OKYAY: “ŞANLIURFA, 20 YAŞ ORTALAMASIYLA GENÇ İNSAN KAYNAĞINA SAHİP” Meclis toplantısının açılışını gerçekleştiren Zeynep Bodur Okyay, Şanlıurfa’nın tarım ve hayvancılığın yanı sıra sanayide de çok önemli atılımlar gerçekleştirmeye başladığını söyledi. Şanlıurfa’nın çok büyük bir kültür mirasına sahip olduğuna değinen Okyay, ŞUTSO’nun yürütmüş olduğu yeni istihdam faaliyetlerini takdirle takip ettiklerinin altını çizdi. Okyay, Şanlıurfa’nın ülkenin en genç nüfusuna sahip olduğunu ve bu genç nüfusu doğru eğitim programlarıyla geleceğe hazırlamanın, ülke ekonomisi adına hayati olacağına vurgu yaptı. Okyay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğimiz üzere İstanbul Sanayi Odası da gerek İstanbul Sanayi Odası Vakfı üzerinden gerek Yönetim Kurulu’nun direkt dahil olduğu projelerle özellikle istihdam kalitesinin birleştirilmesi konusunda ve meslek eğitimini destekleme konusunda ciddi çalışmalarımız var. Bu konuda da işbirliği yapabileceğimiz birtakım ortak projeler çıkartabiliriz diye düşünüyorum. Biz sanayicilerin en önemli sorununu beşeri kaynaklar oluşturuyor. Yani nitelikli eleman bulabilmek çok önemli... Bu konu her meclisimizde gündeme geliyor. Eminim ki sizin de meclislerinizde bu konu konuşuluyordur. Dolayısıyla konuk başkanlar organize sanayi bölgesi nezdinde hayata geçirdikleri bu mesleki eğitim okulu ile birtakım sorunları en azından çözebildiklerini aktarmışlardı. OSB’deki firmaların ihtiyaçlarına göre eleman yetiştirdiklerini söylediler. Mezun olan öğrencileri de gene OSB nezdinde işe almak ve istihdam yaratmak durumu var diye düşünüyorum. Tüm çabaları takdirle karşılıyoruz.” Dünyadaki teknolojik dönüşümün ve bu iş gücündeki hareketliliğin herkesi negatif yönde etkilediğini belirten Okyay, nitelikli elemanı bulmak bir yana, elde tutmanın dahi bir mesele olduğunu kaydetti. Aynı sorunun sadece bizde değil Batı’da da bir problem olduğuna dikkat çeken Okyay, “Bu noktada tabii bizim çok genç bir nüfusumuz var. Şanlıurfa gibi 19-20 yaşlarında bir nüfus ortalamasına sahip olan bir şehrin, bu insan kaynağını yeni iş modellerine uyumlulaştırmak, elde tutmak ve geride bırakmama yönünde çabalarının çok daha fazla olması gerekecek. Bu anlamdaki deneyimlerimizi sizlerle paylaşabiliriz” dedi. ERDAL BAHÇIVAN: “ŞANLIURFA’NIN SAHİP OLDUĞU KÜLTÜR MİRASI ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN BÜYÜK KAYNAK” Ortak meclis toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Şanlıurfa ve İstanbul arasında farklı bir gönül bağı olduğunu söyledi. 2019 yılında gerçekleştirdikleri meclis gezisine değinen Bahçıvan, bu gezinin hem sanayi hem de üretim adına yapılan düşüncelerin fiiliyata dönüşmesi açısından çok değerli bir umut ışığı olduğunu belirtti. Bahçıvan, Şanlıurfa’nın sahip olduğu kültür mirasının hem bölge hem de ülke ekonomisi açısından çok büyük kaynak olduğunun altını çizdi. Bu kaynakların daha bereketli kullanılmasının büyük bir vizyon olduğunu belirten Bahçıvan, “Değil Türkiye’nin, hatta bölgeyi kıskandıracak, imrendirecek ve bölgenin jeostratejik planlarını bile değiştirebilecek ölçüde, orada büyük bir imkan kaynağı var” dedi. Oradaki imkanların ne kadarını kullanabilmeyi İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyaybaşardık diye soran Bahçıvan, yine kıymetli kaynakları suyla buluşturabilme noktasında tam anlamıyla ne kadar yol alabildiğimiz sorusunu dile getirdi. Tüm bu soruların cevaplarını gerçekleştirme noktasında kafa yorulması gerektiğini ifade eden Bahçıvan, “Şanlıurfa’da da görmüş ve değerlendirmiştik; tüm bu kaynaklar bizim şu anda elde ettiklerimizden çok daha fazlasını verebilecek düzeyde bir potansiyel imkanı oluşturuyor” diye konuştu. İSO ve ŞUTSO’nun ortak çalışmalarının bu kıymetli kaynağın verimli kullanılması adına bir umut ışığı taşıdığını vurgulayan Bahçıvan, bu toprakların her bir bölümünün en doğru biçimde kullanılması konusunda tüm imkanların kullanılmasını istedi. Şanlıurfa’nın tarımda da çok önemli bir değer olduğuna değinen Bahçıvan, yaşanan Ukrayna-Rusya gerginliğinin bir ülkenin gıda konusunda kendi kendine yetebilmesinin ne kadar hayati olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Bahçıvan, gıda üretimindeki bağımsızlığın en az savunma sanayisi kadar önemli olduğunu ve bu bağlamda GAP projesinin ülke ekonomisi açısından çok kıymetli olduğunu belirtti. Bahçıvan, şöyle konuştu: “İnsanların önümüzdeki yıllarda alışması gereken çok ağır bir gıda sorunu ve krize neden olacak olan bir süreç içindeyiz. Tüm bu gelişmeler, Güneydoğu’nun baş tacı Şanlıurfa’nın önümüzdeki yıllardaki değerinin ve oradaki kaynakların oradaki potansiyelin en doğru şekilde kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Bizim, sizleri orada yalnız bırakma lüksümüz yok. Gıdadaki kendine yeterlilik en önemli konu başlılarından bir tanesini oluşturuyor. Onun için böylesi bir dönemde beraber hareket etmeyi çok anlamlı ve değerli buluyorum. Sizlere ne kadar çok destek verirsek, bu sadece Şanlıurfa’nın huzuru ve Güneydoğu Anadolu Bölge’mizin kalkınması için değil, ülkemizin de müreffeh yaşayabilmesinin en önemli unsuru olacak. Tüm tarım ham maddeleri için bu durum geçerlidir. Bu toprakların her bir dönümünün, hatta her bir metrekaresinin dahi en doğru, en verimli, en stratejik şekilde kullanılması gerekiyor. Mevcut tüm faktörlerin ortadan kaldırılması konusunda bizler ne ölçüde imkanlarımız varsa, aklımızla, fikrimizle, bilgimizle, birikimimizle, tecrübemizle hareket etmeliyiz. Değerli başkanlar, değerli arkadaşlar, sizlerin yanında olmak, sorumluluktan da öte mecburiyettir.” Konuşmasının son bölümünde eğitim alanında yürütülen mesleki eğitim projelerine yer veren İSO Başkanı Bahçıvan, “Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğümüz mesleki eğitim projesi meyvelerini veriyor. Türkiye’nin en genc nüfusuna sahip Urfa’mıza eğitim alanında elde etmiş olduğumuz birikim ve tecrübeyi seve seve aktarmak isteriz, ciddi birikimimiz var. Siz eğitime bir adım atınca, eğitim size üç-dört adım birden atıyor, bu süreçte bunu deneyimledik” dedi. 86 TEMMUZ 2022İSO SANAYİ 87 AHMET ALTUN: “İSO VE ŞUTSO İŞ BİRLİĞİ ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM” Meclis toplantısında söz alan ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun, İSO’nun 70’inci yılını gönülden kutladıklarını söyledi. İSO heyetinin misafirperverliğinden çok mutlu kaldıklarını belirten Altun, kendilerini adeta evlerinde hissettiklerini ifade etti. Hem Zeynep Bodur Okyay’ın hem de Erdal Bahçıvan’ın Urfa ekosistemine yönelik aktardıkları bilgi birikimi karşısında çok onurlandıklarını ve mutlu olduklarını anlatan Altun, gelecek dönemde İSO ve ŞUTSO’nun geliştireceği iş birliklerinin ülke ekonomisine çok büyük kazanımlar sağlayacağına inandığını bildirdi. Pandemi sebebiyle bazı çalışmaların olumsuz yönde etkilendiğini anlatan Altun, “Pandemi sürecinin bitmesiyle biz de artık yaptığımız işleri hızlandırmaya başladık. İSO’nun engin bilgilerinden faydalanmayı, işbirliği yapmayı çok istiyoruz. Bunun için buradayız. Yatırım anlamında size sunabileceğimiz ne varsa yardım etmeye hazırız. Şanlıurfa hem turizm hem tarım hem de sanayi yönünden bayağı gelişmeye başladı. Karahan Tepe’nin bulunmasıyla turizm anlamında cazibe merkezi olan Urfa’mız yen bir ivme kazandı. Bir açılışta Turizm Bakanımız ile görüşme fırsatı yakaladık. Orada kendisiyle de sohbet etme imkanımız oldu. Urfa için 5 milyon turist hedeflendiğini, bunun için de hem yatırım imkanlarının artırılacağını hem de Urfa’ya daha çok yardımcı olmaya çalışacaklarını söyledi. Bu gelişmeleri sizinle paylaşmak istedim” diye konuştu. İBRAHİM HALİL PELTEK: “İSO TARIMSAL KALKINMADA BİZİ DESTEKLEYEN ADETA ŞUTSO İÇİN ÇALIŞAN BİR KURUM” İki oda ortak meclis toplantısında konuşan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, 2021 yılında misafir olarak davet edildikleri İSO meclis toplantısında, İSO’nun gerçekleştirmiş olduğu tarladan markaya pamuk çalışmasında çok mutlu kaldıklarını söyledi. Peltek, “İSO tarımsal kalkınmada bizi destekleyen, adeta ŞUTSO için çalışan bir kurum oldu. Bu konuda ne talep ettiysek, bizi kırmadan gerçekleştirdiler. İSO lobisi çok güçlü olan bir kurum ve aynı zamanda dünya ticaretinin de merkezinde olan bir kurum. İSO ile iş birliği içerisinde olmaktan dolayı çok mutlu olduk” dedi. ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun UTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil PeltekNext >