“İSO Yeşil Blog” yayında…

Sanayicilik, üretim, insanlık için değer yaratan ulvi işkollarından biridir. Bu kadim meslek, bu işi yapan biz sanayicilere sadece üretim yapmanın sorumluluğunu değil, aynı zamanda toplumsal yaşamın her noktasında tam bir görev bilinciyle hareket etmekle de ilişkili bir meslek anlayışını bizlere veriyor.

Bu nedenle yatırım yaparken de üretirken de neleri tükettiğimizin bilinciyle hareket etmeyi en önemli ilkemiz ve politikamız olarak görüyoruz. Zaten İSO olarak da son yıllarda bu bilinçle hareket ediyoruz. Çünkü hayatın her alanında oluşturmamız gereken sürdürülebilirlik zincirini korumanın bu noktada başladığının farkındayız.

Kurumsal olarak bu alanda bir farkındalık yaratmak adına özellikle son bir yıldır çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. İSO Sürdürülebilirlik Vizyonu perspektifi ile bu yıl birçok projeyi hayata geçirdik. Yaptığımız eğitim çalışmaları, online konferanslar, bilgilendirici içerik bültenleri ve ayrıntılarını iç sayfalarımızda da okuyabileceğiniz gibi geçen ay yayına aldığımız “İSO Yeşil Blog”un önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum.

Sürdürülebilirlik vizyonumuz kapsamında geçen ay attığımız bir başka önemli adım da 10 sektör için hazırlamaya başladığımız yol haritalarından ilki olan Tekstil Ürünleri Sanayi ve Giyim Eşyaları Sanayi” rehberini açıklamak oldu. Bu rehberin kısa bir özetini dergimizin bu sayısında bulabilirsiniz.

Öte yandan ilki büyük beğeni ile izlenen “İSO Yeşil Gündem Sohbetleri”ne de devam ediyoruz. Geçen ay bu sohbetlerin ikincisini iklim alanında dünyanın iki önemli bilim insanıyla yaptık. Klimatolog ve Kanada Western Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Gordon McBean ve Dünya Bankası İklim Değişikliği Grubu Baş Ekonomisti Sayın Stephane Hallegatte’in katıldığı ikinci toplantımızın ayrıntılarını da ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Geçen ayki Meclis toplantımıza, Yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’i konuk ettik. Bakan Yardımcılığı görevi süresince biz sanayicilerin bir dostu olarak özellikle Mesleki Eğitim alanındaki deneyimi ve birikimiyle bizlerle işbirliği içinde gösterdiği takdire şayan çaba ve uygulamalara yakından tanıklık etmiştik. Sayın Özer’in şimdi de Bakan olarak yönlendirmeleri, bizim için çok değerli olacak.

Bu yeni dönemde çok daha verimli projeleri hayata geçirerek, yeniçağın yeni mesleklerini etkili bir şekilde icra edebilecek nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye odaklanacağımızı düşündüğümü ifade ederek, önümüzdeki ayların bu anlamda güzel gelişmelerle geçmesini diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı