İSO Çocuk Meclisinde Çocuklarımıza Söz Verdik

Pandemi süreci maalesef dünyada ve Türkiye’de bizlere zorlu, üzücü günler yaşatmaya devam ediyor. Özellikle vaka sayılarındaki yükseklik can sıkıcı boyutlarda. Ülkemiz, maalesef gelinen noktada; hükümetimizin aldığı kararla 29 Nisan itibarı ile başlayan ve 17 Mayıs’ta bitecek olan “tam kapanma”ya gitti. Umarım bu kapanma son dönemlerde eş, dost ve yakınlarımızla ilgili çok sık duymaya başladığımız ve hepimizi çok üzen Covid haberlerinin kesilmesini sağlar. 

Bugün gelinen noktada Covid pandemisi ile mücadelede en fazla gurur duyacak olan kesimin sanayi sektörü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sanayiciler olarak, bir yılı aşkın süredir yaşanan bu sancılı süreçte, temel ihtiyaçlar noktasında, üretimden lojistiğe kadar aksama ve sıkıntı yaşanmaması için takdire şayan yoğun bir çaba sergiliyor. 

Fakat aşılama takvimine baktığımızda maalesef bazı sektörlere öncelik verilmesi bizleri fazlasıyla üzüyor. Ülkemizin ihracatına, üretimine ve vergi kaynaklarına en büyük katkıyı ve desteği sağlayan sanayi çalışanlarının böyle bir ayrımcılığı asla hak etmediğini burada özellikle vurgulamak istiyorum. Bu haksız uygulamanın en kısa zamanda düzeltilmesini, sanayi sektörümüz çalışanlarının da aşılamada öncelikle gruplar arasına alınmasına şiddetle talep ediyorum. 

Dergimiz bu ay rengarenk, cıvıl cıvıl. Çünkü geçen ay 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İSO tarihimizde ilk defa bir Çocuk Meclisi yaptık. Katılımcıları Meclis ve Meslek komitelerimizin çocukları veya torunlarından oluşan çocuklar, yaptıkları konuşmalar ve talepleri ile bizlere geleceğe ilişkin görev ve sorumluluklarımızın ne olması gerektiğini çok iyi hatırlattı. “Sürdürülebilir Gelecek İçin İSO’nun Çocuklara Taahhüdü” temasıyla düzenlediğimiz İSO Çocuk Meclis Toplantısında, çocuklarımıza “Doğaya, çevreye ve siz gelecek kuşaklara söz veriyoruz: Bundan sonra daha dikkatli olacağız” diyerek söz verdik. 

Geçen ay Meclis toplantımızı, ülkemizin geleceği açısından çok önemli olan nüfus ve demografi konusunda yaptık. “Türkiye ve İstanbul Nüfusunda Gözlemlenen Değişim ve Eğilimlerin Sanayimiz ve Ekonomimiz Üzerindeki Etkilerine Bir Bakış” gündemi ile yaptığımız toplantıda İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sayın Murat Şeker konuğumuzdu. 

Bu ay kutlayacağımız önemli günler var: Öncelikle alın teriyle üretim hayatımızın temel direği olan çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutluyorum. 

Geleneksel sofralarımızdan uzak, buruk geçirdiğimiz Ramazan günlerinden sonra bu ay kutlayacağımız Ramazan Bayramınızı kutluyorum. Ramazan Bayramı’nın hemen ertesinde de çok önemli bir milli bayramımızı kutlayacağız. Samsun’da 102 yıl önce; Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızın için attığı tarihi adımın adı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı da şimdiden kutlarken, tüm sanayicilerimize sağlıklı ve mutlu bir ay diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı